Rozstanie

Czołówka

Tytuł oryg.:
Rozstanie
Rodzaj:
Film fabularny
Kraj produkcji:
Polska
Rok produkcji:
1960
Reżyseria:
Wojciech Jerzy Has
Scenariusz:
Jadwiga Żylińska
Kierownik produkcji:
Stanisław Zylewicz
Kostiumy:
Jerzy Skarżyński
Montaż:
Zofia Dwornik
Muzyka:
Lucjan Kaszycki
Operator:
Stefan Matyjaszkiewicz
Obsada:
Gustaw Holoubek, Jadwiga Kuryluk, Władysław Dewoyno, Lidia Wysocka, Władysław Kowalski, Zofia Jamry, Włodzimierz Kwaskowski, Zbigniew Cybulski, Adam Pawlikowski, Bogumił Kobiela, Maria Gella, Ryszard Michalak, Irena Netto, Danuta Korolewicz, Irena Orska, Tadeusz Hoszowski, Stanisław Kwaskowski, Małgorzata Krawczyńska, Marian Jastrzębski, Józef Sajdak
Czas trwania:
79 min.

Opis filmu

Polska prowincja początku przełomu lat 50 i 60. XX wieku. Magdalena, warszawska aktorka teatralna, przyjeżdża do rodzinnego miasteczka na pogrzeb dziadka. Choć na pozór wydaje się, że czas się tutaj zatrzymał, bohaterka szybko przekonuje się, że miejsce, które dotąd wydawało jej stałym punktem świata – już nim nie jest. Śmierć dziadka zmienia relacje z gosposią Wiktorią, niegdyś bliską, a teraz zaskakująco obcą, do opuszczonych przez zmarłego pokojów ustawia się kolejka chętnych lokatorów…Jedyny jasny punkt tej pożegnalnej wizyty to spotkanie z poznanym w pociągu młodzieńcem, Olkiem, wyraźnie zafascynowanym piękną aktorką.

Adaptacja opowiadania Jadwigi Żylińskiej. Komedia sentymentalna – jak nazwał ją sam Has – i kolejna w jego twórczości gra melodramatycznymi konwencjami, gdzie za gatunkowym kostiumem kryje się podszyta melancholią opowieść o przemijaniu, niemożności powrotu do przeszłości, poczuciu samotności. Kameralne kino stanowiące wizytówkę stylu reżysera, z Lidią Wysocką, gwiazdą przedwojennego kina i Władysławem Kowalskim, nowym aktorskim odkryciem Hasa w rolach głównych.

Oceń film
Galeria


Plakat