Kawa i papierosy

Czołówka

Tytuł oryg.:
Coffee and Cigarettes
Rodzaj:
Film fabularny
Kraj produkcji:
USA, Japonia, Włochy
Rok produkcji:
2003
Premiera:
2004/10/01
Reżyseria:
Jim Jarmusch
Scenariusz:
Jim Jarmusch
Montaż:
Jim Jarmusch, Terry Katz, Melody London, Jay Rabinowitz
Muzyka:
Henry Purcell
Operator:
Tom DiCillo, Frederick Elmes, Ellen Kuras, Robby Müller
Obsada:
Jack White, Tom Waits, Iggy Pop, Bill Murray, Steve Buscemi, Roberto Benigni, Meg White, Alfred Molina, Steve Coogan, Cate Blanchett , Taylor Mead, Isaach De Bankolé, Alex Descas
Czas trwania:
95 min.

Opis filmu

Obraz Jima Jarmuscha składa się z jedenastu epizodów przedstawiających rozmowy bohaterów przy kawiarnianym stoliku, w nieodłącznym towarzystwie kawy i papierosów. Całość stanowi zestawienie niepowiązanych fabularnie obrazów, które łączą te dwa atrybuty i luźny charakter rozmowy. Jest to doskonały przykład perfekcyjnego wykorzystania możliwości jakie daje krótka forma filmowa. Reżyser przygląda się z pozoru typowym scenkom rodzajowym, które co i rusz rozgrywają się w kawiarniach, pokazując, że to, co jawi się jako dziwne, nie jest też koniecznie rzadkie.

Film kręcono przez kilkanaście lat. Część z udziałem Roberto Begniniego i Stevena Wrighta powstała w 1987, krótki metraż z Joie i Cinqué Lee oraz Stevem Buscemim w 1989, a sekwencja z Tomem Waitsem i Iggy Popem w 1992 roku, reszta dołączyła dopiero do niniejszej antologii.

W ramach cyklu

Najbliższe projekcje

19.12.2021, godz 20:30
Sala Stolica
Kronika Projekcja z nośnika DCP | Napisy polskie | Film odrestaurowany cyfrowo
    

Oceń film
Galeria


Plakat