Truposz

Czołówka

Tytuł oryg.:
Dead Man
Rodzaj:
Film fabularny
Kraj produkcji:
USA, Niemcy, Japonia
Rok produkcji:
1995
Reżyseria:
Jim Jarmusch
Scenariusz:
Jim Jarmusch
Montaż:
Jay Rabinowitz
Muzyka:
Neil Young
Operator:
Robby Müller
Obsada:
Johnny Depp, Gary Farmer, Lance Henriksen, Iggy Pop, Mili Avital, Crispin Glover, Gabriel Byrne, John Hurt, Alfred Molina, Robert Mitchum, Jared Harris, Billy Bob Thornton
Czas trwania:
121 min.

Opis filmu

Akcja filmu rozgrywa się w drugiej połowie XIX wieku. Księgowy William Blake podąża w kierunku najdalej położonego posterunku na wschodniej granicy USA. Po drodze napotyka enigmatycznego Indianina o imieniu Nobody (pol. Nikt), który jest przekonany, że spotkany człowiek jest kolejnym wcieleniem wizjonerskiego brytyjskiego pisarza Williama Blake’a. Od tej pory wspólnie przemierzają amerykański bezkres w drodze do mistycznej krainy w zaświatach.

Film balansuje na granicy jawy i snu, rewidując przy tym klasyczne westernowe schematy. To koncert dwóch ekscentryków: Jima Jarmuscha i Johnny'ego Deppa, którzy nadają mu charakterystyczny nastrój. Całość spaja transowa, zagrana na gitarze elektrycznej, muzyka Neila Younga. Na drugim planie zobaczymy wiele ciekawych ról epizodycznych, a w nich między innymi Roberta Mitchuma, Gary Farmera, Johna Hurta, Alfreda Molinę oraz Iggy’ego Popa.

W ramach cyklu

Najbliższe projekcje

18.12.2021, godz 20:00
Sala Stolica
Kronika Projekcja z nośnika DCP | Napisy polskie | Film odrestaurowany cyfrowo
    

Oceń film
Galeria


Plakat