Solaris

Czołówka

Tytuł oryg.:
Solâris
Rodzaj:
Film fabularny
Kraj produkcji:
ZSRR
Rok produkcji:
1972
Reżyseria:
Andriej Tarkowski
Scenariusz:
Andriej Tarkowski , Fridich Gorensztejn
Operator:
Wadim Jusow
Obsada:
Donatas Banionis, Natalia Bondarczuk, Jüri Järvet, Anatolij Sołonicyn, Władysław Dworżecki
Czas trwania:
169 min.

Opis filmu

Obraz często uważany jest za odpowiedź bloku wschodniego na „Odyseję kosmiczną” Stanleya Kubricka. Rosyjski reżyser otrzymał nawet znaczące wsparcie państwowej wytwórni Mosfilm, normalnie wytrwale go tępiącej, w tym finansowanie najnowszej dostępnej technologii, do zrobienia filmu, który miał przegonić podziwiane osiągnięcie zachodu.

Film jest adaptacją powieści Stanisława Lema. Bohater filmu Kris Kelvin spędza ostatni dzień przed startem na planetę Solaris w rodzinnym domu na wsi. Stary przyjaciel ojca, również kosmonauta, wspomina swoją wyprawę na dziwną planetę, pokrytą w całości przez olbrzymi Ocean, który przez wielu naukowców uważany jest za byt rozumny. Wyprawa Krisa – wybitnego psychologa, ma znaleźć definitywne rozwiązanie tajemnicy Oceanu.

Kosmos, futurologiczna scenografia i spotkanie z obcą cywilizacją są dla Tarkowskiego jedynie pretekstem do podjęcia głęboko filozoficznych rozważań o wyborach etycznych i moralnych, zderzeniu człowieka z nieznanym, ciężarze odpowiedzialności i kondycji ludzkiej zawieszonej w bezmiarze nieskończoności.

Oceń film
Galeria