Faraon

Czołówka

Tytuł oryg.:
Faraon
Rodzaj:
Film fabularny
Kraj produkcji:
Polska
Rok produkcji:
1965
Reżyseria:
Jerzy Kawalerowicz
Scenariusz:
Tadeusz Konwicki, Jerzy Kawalerowicz
Scenografia:
Jerzy Skrzepiński
Kostiumy:
Andrzej Majewski, Barbara Ptak, Lidia Rzeszewska, Maria Czekalska
Muzyka:
Adam Walaciński
Operator:
Jerzy Wójcik
Obsada:
Barbara Brylska, Jerzy Zelnik, Piotr Pawłowski, Jerzy Girtler, Stanisław Milski, Wiesława Mazurkiewicz, Ewa Krzyżewska, Krystyna Mikołajewska, Leszek Herdegen, Mieczysław Voit
Czas trwania:
151 min.

Opis filmu

Egipt epoki Ramesydów. Nowy faraon Ramzes XIII chce reformować państwo i budować jego potęgę kosztem kapłanów, którzy – na czele z potężnym Herhorem – za rządów poprzedniego władcy zyskali ogromne wpływy. Młodość – idealistyczna i niecierpliwa – w konfrontacji ze sceptyczną i mądrą dojrzałością przeciwnika, posiadającego bogactwa i stanowiącą silną broń wiedzę, skazana jest jednak na nieuchronną klęskę.

Wielkie – realizacyjnie i artystycznie – kino. Znakomita adaptacja powieści Bolesława Prusa, w której uniwersalna opowieść o mechanizmach i dylematach władzy łączy się z wyjątkową wizualną formą. Oryginalne, autorskie kino Jerzego Kawalerowicza (w twórczym duecie z operatorem Jerzym Wójcikiem), docenione zarówno przez rodzimą widownię (Złota Kaczka’67 dla najlepszego filmu) jak i amerykańskich akademików (nominacja do Oscara w kategorii filmu nieanglojęzycznego), sukces komercyjny i artystyczny.

Oceń film
Galeria


Plakat