Eroica

Czołówka

Tytuł oryg.:
Eroica
Rodzaj:
Film fabularny nowelowy
Kraj produkcji:
Polska
Rok produkcji:
1957
Reżyseria:
Andrzej Munk
Scenariusz:
Jerzy Stefan Stawiński
Montaż:
Jadwiga Zajiček
Muzyka:
Jan Krenz
Operator:
Jerzy Wójcik
Obsada:
Edward Dziewoński, Barbara Połomska, Ignacy Machowski, Leon Niemczyk, Kazimierz Opaliński, Kazimierz Rudzki, Henryk Bąk, Mariusz Dmochowski, Roman Kłosowski, Bogumił Kobiela, Józef Kostecki, Tadeusz Łomnicki
Czas trwania:
83 min.

Opis filmu

Film – nazywany przez krytyków „symfonią antybohaterską” – opowiada w pierwszej części o losach Dzidziusia, warszawskiego cwaniaka i tchórza, który wbrew sobie zostaje wciągnięty w wydarzenia Powstania Warszawskiego, a następnie – już świadomie – pośredniczy w pertraktacjach między dowództwem Powstania a oddziałami Węgrów, stacjonujących pod Warszawą i rozważających swoje wsparcie dla Polaków. Mimo niepowodzenia misji, Dzidziuś wraca do walczącej i ginącej Warszawy. Nowela druga rozgrywa się w oflagu, gdzie rzekomy uciekinier, który w rzeczywistości ukrywa się na poddaszu baraku, zostaje wykreowany na bohatera, by podnieść morale pozostałych.

Munk powiedział o „Eroice”: „Film w niczym nie występował przeciwko czystemu bohaterstwu, ponieważ wszyscy rozumiemy, że bez prawdziwego bohaterstwa nie może istnieć postęp. Istnieje jednak wciąż jeszcze bohaterstwo anachroniczne”. W rolę Dzidziusia wcielił się Edward Dziewoński, a jego brawurowa kreacja należy do tych mistrzowskich osiągnięć, które pozostają w pamięci widzów na zawsze.

Oceń film
Galeria


Plakat