Diabeł

Czołówka

Tytuł oryg.:
Diabeł
Rodzaj:
Film fabularny
Kraj produkcji:
Polska
Rok produkcji:
1972
Reżyseria:
Andrzej Żuławski
Scenariusz:
Andrzej Żuławski
Kierownik produkcji:
Jacek Moczydłowski
Montaż:
Krzysztof Osiecki
Muzyka:
Andrzej Korzyński
Operator:
Maciej Kijowski
Obsada:
Leszek Teleszyński, Wojciech Pszoniak, Wiktor Sadecki, Iga Mayr, Małgorzata Braunek
Czas trwania:
124 min.

Opis filmu

Rok 1793. Na mocy traktatów rozbiorowych wojska pruskie wkraczają do Wielkopolski. W klasztorze będącym jednocześnie domem dla obłąkanych i więzieniem, zjawia się tajemniczy Nieznajomy. Na mocy glejtu zabiera stąd Jakuba, epileptyka i niedoszłego królobójcę. Odtąd tajemniczy mężczyzna kierować będzie losem młodzieńca i – zaopatrzywszy w brzytwę „dla oczyszczenia” – skłoni go do serii krwawych zbrodni.

Kontrowersyjny film grozy i kolejna odsłona autorskiego, kreacyjnego kina Andrzeja Żuławskiego podejmująca jego ulubiony temat świata w chwili katastrofy. Próba filmowego traktatu filozoficznego z charakterystycznym dla reżysera połączeniem symbolizmu i skrajnego naturalizmu, nerwowym rytmem narracji podkreślanym muzyką Andrzeja Korzyńskiego i nadekspresyjnym aktorstwem. Historia spisku jako opowieść o polskim romantyzmie, szaleństwie historii, ale też filmowa alegoria Marca’68 ze znakomitą kreacją Wojciecha Pszoniaka.

Jeden z polskich „półkowników”: niedopuszczony do rozpowszechniania ze względów obyczajowych, poniekąd zainicjował zagraniczną karierę reżysera, swoją premierę miał dopiero w roku 1988.

Oceń film
Galeria


Plakat