Wielkie żarcie

Czołówka

Tytuł oryg.:
La grande bouffe
Rodzaj:
Film fabularny
Kraj produkcji:
Francja, Włochy
Rok produkcji:
1973
Reżyseria:
Marco Ferreri
Scenariusz:
Marco Ferreri, Rafael Azcona
Scenografia:
Michel De Broin
Kostiumy:
Gitt Magrini
Montaż:
Claudine Merlin, Gina Pignier
Muzyka:
Philippe Sarde
Operator:
Mario Vulpiani
Obsada:
Philippe Noiret, Michel Piccoli, Marcello Mastroianni, Ugo Tognazzi, Andréa Ferréol, Solange Blondeau, Florence Giorgetti, Monique Chaumette, Louis Navarre, Bernard Menez
Czas trwania:
130 min.

Opis filmu

Skandalizujący film Marco Ferreriego okazał się prawdziwą sensacją i kasowym przebojem kina w 1974 roku. Zdobył wiele nagród na najważniejszych festiwalach filmowych, co wywołało burzę protestów wśród jego zagorzałych krytyków, dla których był to jedynie „zdegenerowany wytwór skatologicznej wyobraźni”. Czterech przyjaciół zamyka się w ustronnie położonej willi, by zorganizować sobie seminarium gastronomiczne. Phillippe jest prawnikiem i koneserem sztuki, Ugo - restauratorem i melomanem, Marcello – pilotem, wielbicielem kobiet i samochodów, Michel zaś jest reżyserem telewizyjnym.

Ferreri z naturalistyczną precyzją odtwarza na ekranie ich monstrualną, odrażającą ucztę, prowadzącą bohaterów do śmierci z przejedzenia. Swym filmem próbował ukazać styl życia współczesnej burżuazji hołdującej rozpasanemu konsumpcjonizmowi, żyjącej bez celu i sensu, nastawionej wyłącznie na zaspokajanie potrzeb swego ciała.

Oceń film
Galeria