Potop Redivivus

Czołówka

Tytuł oryg.:
Potop Redivivus
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
Polska
Rok produkcji:
2014
Reżyseria:
Jerzy Hoffman
Scenariusz:
Adam Kersten, Jerzy Hoffman, Wojciech Żukrowski
Operator:
Jerzy Wójcik
Obsada:
Daniel Olbrychski, Małgorzata Braunek, Tadeusz Łomnicki, Kazimierz Wichniarz, Leszek Teleszyński
Czas trwania:
185 min.

Opis filmu

Ekranizacja drugiej części Sienkiewiczowskiej „Trylogii” ukazuje dzieje chorążego orszańskiego Andrzeja Kmicica i jego ukochanej, Oleńki Billewiczówny, rzucone na barwne tło historyczne szwedzkiego najazdu na Polskę w XVII w.

Kmicic, początkowo opowiadający się po stronie kolaborujących z najeźdźcą Radziwiłłów, uświadamia sobie, że stanął po stronie zdrajców, dbających tylko o własne interesy. Aby odkupić winy, próbuje porwać księcia Bogusława Radziwiłła, by postawić zdrajcę przed obliczem króla Jana Kazimierza. Książę rani jednak Kmicica i ucieka. Wróciwszy do zdrowia, pod przybranym nazwiskiem Babinicz, Andrzej Kmicic z poświęceniem służy ojczyźnie, wsławiając się bohaterskimi czynami podczas obrony Jasnej Góry.

„Potop Redivivus”, czyli „Potop odrodzony”, to szczególny projekt Filmoteki Narodowej, którego celem było przybliżenie jednego z najznakomitszych dzieł polskiej kinematografii współczesnej publiczności. W pełni cyfrowo zrekonstruowany materiał filmowy posłużył stworzeniu obrazu znacznie krótszego, będącego swoistą kondensacją monumentalnego dzieła. Pieczołowicie odrestaurowany i na nowo zmontowany pod nadzorem artystycznym reżysera – Jerzego Hoffmana i autora zdjęć – Jerzego Wójcika, film został skrócony z ponad pięciu godzin do trzech. Montażu dokonał współpracownik Jerzego Hoffmana przy „Ogniem i mieczem” i „1920 Bitwa Warszawska” – Marcin Kot Bastkowski.

Oceń film
Galeria


Plakat