Salto

Czołówka

Tytuł oryg.:
Salto
Rodzaj:
Film fabularny
Kraj produkcji:
Polska
Rok produkcji:
1965
Reżyseria:
Tadeusz Konwicki
Scenariusz:
Tadeusz Konwicki
Operator:
Kurt Weber
Obsada:
Zbigniew Cybulski, Andrzej Łapicki, Gustaw Holoubek, Marta Lipińska, Irena Laskowska
Czas trwania:
100 min.

Opis filmu

W małym miasteczku pojawia się mężczyzna, który wyskoczył z jadącego pociągu, jakby uciekając przed czymś w popłochu. Przedstawia się jako Kowalski–Malinowski. Burzy skutecznie spokój mieszkańców, stając się w ich oczach prorokiem – leczy ludzi, przepowiada przyszłość.

W kulminacyjnym momencie, o brzasku dnia, uczy ich „salta” – swego rodzaju rytualnego, wykonywanego w powolnym rytmie tańca. Poddają się mu wszyscy uczestnicy zabawy...

Ten komediodramat psychologiczny wymyka się wszelkim jednoznacznym interpretacjom. Są w nim zawarte wątki charakterystyczne dla twórczości literackiej i filmowej Tadeusza Konwickiego – reperkusje wojennych wspomnień, poszukiwanie sensu życia, rozrachunek z przeszłością, głębia filozoficzna. „Od dawna myślałem nad komediową analizą pewnych form mistyfikacji czy nawet kabotynizmu. Chcę, by widz śmiał się według własnej kompetencji zarówno co do ilości, jak i jakości śmiechu. Będę również próbował śmiech przemycać obok rzeczy serio, a nawet bolesnych” – komentował reżyser.

Film otrzymał Dyplom Honorowy na MFF w Edynburgu w 1967 r.

Oceń film
Galeria


Plakat