Znachor

Czołówka

Tytuł oryg.:
Znachor
Rodzaj:
Film fabularny
Kraj produkcji:
Polska
Rok produkcji:
1937
Premiera:
1937/09/16
Reżyseria:
Michał Waszyński
Scenariusz:
Anatol Stern
Scenografia:
Stefan Norris, Jacek Rotmil
Muzyka:
Henryk Wars
Operator:
Albert Wywerka
Obsada:
Mieczysława Ćwiklińska, Józef Węgrzyn, Tadeusz Fijewski, Romuald Gierasieński, Marian Wyrzykowski, Witold Zacharewicz, Jacek Woszczerowicz, Wojciech Brydziński, Wanda Jarszewska, Józef Maliszewski, Julian Krzewiński, Kazimierz Junosza-Stępowski, Artur Socha, Stefan Hnydziński, Stanisław Grolicki, Helena Zarembina, Hanna Różańska, Włodzimierz Łoziński, Ryszard Misiewicz, Zygmunt Biesiadecki, Elżbieta Barszczewska
Czas trwania:
105 min.

Opis filmu

Chirurga Rafała Wilczura opuszcza żona. Zabiera ze sobą córeczkę. Wilczur błąka się po Warszawie. Razem z przypadkowym znajomym Jemiołem upija się. Zostaje obrabowany i pobity. Traci pamięć. Tymczasem jego żona zostaje sama - kochanek zginął przygnieciony przez drzewo. Pracuje jako szwaczka, potem taperka w kinie. Wilczur, wielokrotnie zatrzymywany za włóczęgostwo, pod nazwiskiem zmarłego Kosiby zatrzymuje się u młynarza. Prawidłowo nastawia nogi syna młynarza, źle zrośnięte po złamaniu, po czym zaczyna leczyć okolicznych chłopów. Marysia, córka Wilczura, po śmierci matki zostaje taperką w kinie. Ma dwóch zalotników: Leszka Czyńskiego i Woydyłłę. Zazdrosny Woydyłło powoduje wypadek, w którym zostają ranni ona i Leszek. Znachor, aby dokonać operacji, kradnie narzędzia lekarzowi z miasteczka. Przed sądem zostaje rozpoznany przez Dobranieckiego, rywalizującego z nim kiedyś kolegę-chirurga i uniewinniony. Leszek i Marysia chcą się pobrać. Znachor odzyskuje pamięć na grobie żony i wraca do swego szpitala. W ostatniej chwili przychodzi na ślub córki.

Wzorcowy przykład międzywojennego dramatu filmowego. Przejrzysta akcja, wiara w zwycięstwo dobra i znakomite aktorstwo spowodowały, że był to przebój kasowy na polskich ekranach.

Oceń film
Galeria


Plakat