Jak być kochaną

Czołówka

Tytuł oryg.:
Jak być kochaną
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
Polska
Rok produkcji:
1962
Reżyseria:
Wojciech Jerzy Has
Scenariusz:
Kazimierz Brandys
Operator:
Stefan Matyjaszkiewicz
Obsada:
Barbara Krafftówna, Zbigniew Cybulski, Artur Młodnicki, Wieńczysław Gliński, Zdzisław Maklakiewicz, Wiesława Kwaśniewska, Wiesław Gołas, Kalina Jędrusik
Czas trwania:
101 min.

Opis filmu

Polska lat 60. XX wieku. Felicja, bohaterka popularnych radiowych „Obiadów u państwa Konopków”, na zaproszenie słuchaczki leci do Paryża. Podróż staje się dla niej powrotem do okupacyjnej przeszłości: młoda aktorka, której wojna przeszkadza w zagraniu Ofelii, szaloną, zakończoną tragicznie miłość przeżywa naprawdę. Jej obiektem jest kolega z teatru, Wiktor Rawicz, którego, podejrzewanego o zabójstwo rzekomego kolaboranta, ukrywa w swoim domu. Wewnętrzny monolog bohaterki rekonstruując bolesną historię ich związku, pokazuje, że poświęcenie kobiety nie wystarcza, by być kochaną, a jej miłość – nie ocala.

Znakomita adaptacja powieści Kazimierza Brandysa. Jedyne arcydzieło szkoły polskiej z kobiecą bohaterką, podkreślające – także przez szydercze przywołanie sceny zaduszkowej z „Popiołu i diamentu” Wajdy – przemilczenie przez jej twórców wojennego dramatu „nieznanych żołnierzy” i tragedię niespełnionego, kobiecego losu. Opowieść o codzienności wojny, ciągłym lęku i poczuciu zagrożenia, ale też bliska kinu Hasa metafora życia jako teatru masek i pozorów z Barbarą Krafftówną w roli życia i Zbigniewem Cybulskim odważnie podważającym mit Maćka Chełmickiego.

Oceń film
Galeria


Plakat