Wspólny pokój

Czołówka

Tytuł oryg.:
Wspólny pokój
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
Polska
Rok produkcji:
1959
Reżyseria:
Wojciech Jerzy Has
Scenariusz:
Wojciech Jerzy Has
Operator:
Stefan Matyjaszkiewicz
Obsada:
Mieczysław Gajda, Gustaw Holoubek, Adam Pawlikowski, Anna Łubieńska, Beata Tyszkiewicz, Irena Netto, Zdzisław Maklakiewicz
Czas trwania:
92 min.

Opis filmu

Międzywojenna Warszawa. Młody poeta, Lucjan Salis po powrocie z Zakopanego, gdzie leczył gruźlicę, wprowadza się do sublokatorskiego pokoju. Chce wierzyć, że wyzdrowieje i będzie pisał. Pozostali lokatorzy – literat Stukonis, student prawa Bednarczyk – oraz zaprzyjaźniony z nimi ekscentryczny „Dziadzia”, artysta życia, podobnie niespełnieni, funkcjonujący na marginesie rzeczywistości, także żyją iluzjami. 

Adaptacja wydanej w 1932 roku i wówczas skandalizującej („pornograficzny paszkwil”) środowiskowej powieści Zbigniewa Uniłowskiego, który sportretował w niej członków literackiej grupy „Kwadryga”. Has odczytał ją po swojemu, ignorując ów towarzysko-personalny podtekst, łagodząc naturalistyczny ton i widząc w losach bohaterów historię bardziej uniwersalną, opowieść o młodych, niespełnionych artystach, wrażliwych outsiderach pogrążonych w marazmie i kultywujących swe wyobcowanie. Trzeci w dorobku reżysera film potwierdzający jego osobne miejsce w polskim kinie, zrealizowany z ulubionymi aktorami – z Gustawem Holoubkiem i Ireną Netto na czele – i pierwszy ze scenografem Jerzym Skarżyńskim, odtąd stałym współpracownikiem.

Oceń film
Galeria


Plakat