Sztandar wolności

Czołówka

Tytuł oryg.:
Sztandar wolności
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
Polska
Rok produkcji:
1935
Reżyseria:
Ryszard Ordyński
Operator:
Albert Wywerka, Antoni Wawrzyniak
Czas trwania:
82 min.

Opis filmu

Zrealizowany przez Ryszarda Ordyńskiego w roku 1935 dokument powstał z materiałów filmowych z różnych lat zebranych i przygotowanych przez Falangę, największy w latach 30-tych techniczny ośrodek produkcji filmowej w Polsce. Wykorzystano również liczne materiały ikonograficzne – zdjęcia, ulotki, gazety etc. Ta wielka „epopea czynu polskiego” przedstawia dzieje walk o niepodległość od roku 1905.

Przypomina żołnierzy Legionów, ich bohaterskie zmagania na frontach wojennych, gehennę w obozach jenieckich. Ukazuje odzyskanie niepodległości, przejęcie władzy przez Józefa Piłsudskiego, najważniejsze wydarzenia w czasie wojny polsko-bolszewickiej, a potem budowę nowego państwa polskiego.

W filmie przewijają się najważniejsze postaci tego okresu m.in. Ignacy Mościcki, Ignacy Paderewski, Ignacy Daszyński, Józef Haller, Jędrzej Moraczewski oraz Edward Rydz-Śmigły. Głównym bohaterem jest jednak Józef Piłsudski, jak napisano we wstępie – „człowiek w szarym mundurze, o brwiach zmarszczonych wielką troską, o orlich oczach w daleką przyszłość zapatrzonych”, który odegrał decydującą rolę w kształtowaniu tamtej rzeczywistości.

Film zrealizowany kilka miesięcy przed śmiercią Marszałka jest podsumowaniem jego dokonań i wyrazem najwyższego uznania.

Oceń film