West Side Story

Czołówka

Tytuł oryg.:
West Side Story
Rodzaj:
Film fabularny
Kraj produkcji:
USA
Rok produkcji:
1961
Reżyseria:
Robert Wise, Jerome Robbins
Scenariusz:
Ernest Lehmann
Scenografia:
Boris Leven
Kostiumy:
Irene Sharaff
Montaż:
Thomas Stanford
Muzyka:
Leonard Bernstein
Operator:
Daniel L. Fapp
Obsada:
Natalie Wood, Richard Beymer, Russ Tamblyn, Rita Moreno, George Chakiris , Ned ` Glass
Czas trwania:
151 min.

Opis filmu

W momencie, kiedy na ekranach kin wciąż zobaczyć można „West Side Story” Stevena Spielberga, warto powrócić do klasycznej już, pierwszej wersji filmu, zrealizowanej w latach 60.

Dzieło Roberta Wise’a było wielkim triumfem artystycznym i komercyjnym, ponieważ odnowiło i zrewolucjonizowało skostniały gatunek musicalu. Szekspirowska historia Romea i Julii została wpisana we współczesną scenerię nowojorskiego getta imigrantów. Maria jest Portorykanką, siostrą szefa gangu „Rekinów”. Toni jest z pochodzenia Polakiem, niegdyś należącym do gangu „Odrzutowców”, który teraz jednak pragnie spokojnie żyć. Toni spotyka Marię na lokalnej zabawie, a wielka miłość, która ich połączy stanie się przyczyną tragedii.

„West Side Story" to porywająca ekranizacja przedstawienia, które w 1957 roku zostało wystawione na deskach nowojorskiego teatru Wintergarten. Dziesięć statuetek Oscara stało się wyrazem wielkiego uznania, jaki film zdobył zarówno u krytyki, jak i szerokiej publiczności. Jedna ze statuetek przypadła w udziale Leonardowi Bernsteinowi twórcy muzyki, wybitnemu kompozytorowi i dyrygentowi, który, jak pisała krytyka – dał

Oceń film