Zaczarowany las Kaisy

Czołówka

Tytuł oryg.:
Kuun metsän Kaisa
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
Finlandia
Rok produkcji:
2016
Reżyseria:
Katja Gauriloff
Operator:
Enrique Méndez, Heikki Färm
Czas trwania:
82 min.

Opis filmu

W latach 30. ubiegłego wieku szwajcarski pisarz Robert Crottet, cierpiący wówczas na gruźlicę, zaczął śnić o jasnookich stworzeniach przemawiających do niego z odległych lasów w północnej Finlandii. Gdy wyzdrowiał, postanowił udać się w podróż na północ Europy, aby zobaczyć, czy jego sny są dalekie od rzeczywistości. W ten sposób dotarł do społeczności Skolt Sámów, znanej powszechnie jako Lapończycy, od tysiącleci zamieszkującej Skandynawię oraz północno-zachodnią Rosję i żyjącej według niezmienionych od wieków zasad.

Spotkał tam Kaisę – hipnotyczną gawędziarkę i jasnowidzkę, opowiadającą w fascynujący sposób legendy i historie swojego ludu. Zauroczony jej niezwykłymi, metaforycznymi opowieściami o bogatej tradycji i zwyczajach Sámów, napisał swoją pierwszą książkę zatytułowaną „Enchanted Forest”. Gdy wybuchła II wojna światowa, Skolt Sámowie zostali wysiedleni przez Rosjan z terenów, które od zawsze zamieszkiwali. Crottet rozpoczął wówczas rozpaczliwą kampanię w całej Europie, aby zwrócić uwagę świata na ich tragiczny los.

Film jest portretem tej niezwykłej i zanikającej społeczności, której członkowie według legend byli pierwotnymi mieszkańcami Skandynawii. Znana i nagradzana reżyserka Katja Gauriloff, prywatnie przedstawicielka ludu Sámi i wnuczka Kaisy, wykorzystuje fascynujące i nieznane nagrania archiwalne (w tym te zarejestrowanej przez Crotteta), książki, zdjęcia, nagrania video i dźwiękowe oraz techniki animacji, przepięknie przeplatając historię wieloletniej przyjaźni pomiędzy Crottetem a jej babcią z legendami Skolt Sámów i tragedią wojny. Oprócz tego, że film jest ciekawą pod względem antropologicznym perełką, to również poetycki i osobisty portret innego zjawiska – spotkania dwóch kultur, z których jedna powoli odchodzi w przeszłość. I choć dotyczy to przeszłości, temat okazuje się niezwykle aktualny w dzisiejszych czasach. Film zbudowany jest wokół opowieści Kaisy, a legendy Sámow obrazuje niezwykle piękna animacja Veroniki Bassediny, nasuwająca skojarzenia z ilustracjami do książek dla dzieci w dawnym stylu.

Opis organizatora

Oceń film
Galeria