Kobieta z wydm

Czołówka

Tytuł oryg.:
Suna no onna
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
Japonia
Rok produkcji:
1963
Reżyseria:
Hiroshi Teshigahara
Scenariusz:
Kobo Abe
Operator:
Hiroshi Segawa
Obsada:
Eiji Okada, Kyôko Kishida, Kôji Mitsui, Sen Yano, Hiroko Itô
Czas trwania:
123 min.

Opis filmu

Nauczyciel, pasjonat entomologii, zbiera na wydmach owady do swojej kolekcji. Podstępnie zostaje zaprowadzony przez lokalnych wieśniaków na nocleg do chaty samotnej kobiety, która mieszka na dnie ogromnego piaszczystego dołu. Jej życie upływa na bezustannym usuwaniu piasku zasypującego dom. Wieśniacy codziennie dostarczają jej jedzenie i wodę, jednak nigdy nie schodzą do dołu, a ona nigdy go nie opuszcza. Następnego dnia mężczyzna chce opuścić chatę, okazuje się to jednak niemożliwe.

Teshigahara, dzięki niezwykłej sytuacji, w której umieścił swoich bohaterów, podjął filozoficzne rozważania na temat wolności, solidarności i analizowanego przez egzystencjalistów problemu absurdu ludzkiego istnienia. Znakomite zdjęcia Segawy, wydobywające fascynującą fakturę piasku, morza i ludzkiego ciała, tworzą niezwykłą i niepowtarzalną warstwę wizualną filmu.

„Mój bohater jest maniakiem – pogrążył się w świecie owadów. Ja śledzę go w świecie ludzi. Chciałem zadać widzowi kilka pytań, skłonić go do zastanowienia się nad współczesnym życiem. Ukazałem kobietę i mężczyznę żyjących samotnie, odciętych od świata przez wiele dni, miesięcy, lat. Przedstawiłem szczegółowo – głównie za pomocą wielkich zbliżeń – ich codzienny tryb życia, zajęcia, rodzącą się miłość. Dialog moich bohaterów składa się ze słów zwyczajnych, potocznych, które – dzięki swej prostocie, niemal banalności – przyczyniają się do spotęgowania ich dramatu” – mówił Hiroshi Teshigahara.

Oceń film
Galeria


Plakat