Mantra – wspólne śpiewanie

Czołówka

Tytuł oryg.:
Mantra – Sound into Silence
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
Hiszpania
Rok produkcji:
2017
Reżyseria:
Georgia Wyss
Operator:
Wari Om, Jordi Azategui, Ismael Joyera
Czas trwania:
85 min.

Opis filmu

Medytować można w różny sposób, ale szczególnie przydatna w dzisiejszych czasach jest medytacja z mantrą. Transcendentalna wibracja dźwiękowa pomaga wyzwolić nasz umysł i wznieść go ponad materialny wymiar. Mantry nie da się wymyślić, bo jest przekazywana z pokolenia na pokolenie przez mistrzów medytacji.

Film opowiada o coraz popularniejszym ostatnio zjawisku Mantra Music Session, czyli tzw. Kirtan. Kolebką tej duchowej praktyki są Indie, gdzie traktowana jest w kategoriach uzdrawiających, ale zyskuje na popularności na Zachodzie, gdzie coraz więcej osób odkrywa korzyści, jakie niesie. Reżyserka bada ten nowy muzyczny fenomen, zgłębiając jego historię i rolę, jaką pełni. Pokazuje doświadczenia uprawiających mantrę ludzi i tych, którzy stykają się z nią po raz pierwszy.

Inspiracją do powstania filmu była obserwacja uzdrawiającej roli, jaką mantra odegrała w leczeniu jej chorego na raka przyjaciela. Odkryła wówczas, że jest ona powiązana z bhakti jogą i szybko rozwijającym się ruchem Kirtan, czyli wspólną medytacją z wykorzystaniem instrumentów muzycznych. Starożytne mantry śpiewane są wspólnie przy akompaniamencie współczesnych aranżacji muzycznych i nowoczesnych instrumentów, a wyśpiewywanie radosnych i pełnych pozytywnej energii mantr na wyzwanie prowadzącego zaciera granice między muzykiem a publicznością. Ten nurt cieszy się taką popularnością, że jeden z czołowych artystów tej tradycji, Krishna Das zdobył niedawno nagrodę Grammy. Ale ten film to również naukowa analiza mantr i kirtanu. C.L. Khetrapal opowiada o swoich badaniach w Centrum Badań Biometrycznych w Lucknow, gdzie analizuje neurologiczne efekty intonowania mantry Oum. Psychiatra w Harvard Medical School John Denninger prowadzi wieloletnie badania nad wpływem medytacji na geny i aktywność mózgu u osób przewlekle chorych. Oprócz tego o mantrach opowiadają m.in. współzałożycielka szkoły Jivamukti Joga Sharon Gannon, współzałożyciel Instytutu Omega Stephan Rechtschaffen, a także badacz tradycji wedyjskiej i sanskryckiej Anand Semaltry.

Opis organizatora

Oceń film




Galeria


Plakat