Przyszłość człowieka pracy

Czołówka

Tytuł oryg.:
The Future of Work and Death
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
Wielka Brytania, Niemcy, USA
Rok produkcji:
2016
Reżyseria:
Sean Blacknell, Wayne Walsh
Operator:
Martin Warrilow, Daniel McPake

Opis filmu

Nadchodzą roboty. Zmienią one dwie podstawowe sfery człowieka: pracę i śmierć. Przyszłość jawi się w kategoriach w pełni zautomatyzowanej przestrzeni, w której zaawansowana technologia podważy wszystkie utrwalone do tej pory pomysły i rozwiązania, zmieniająć życie człowieka nie do poznania. Film analizuje gwałtownie zmieniający się świat i jego przyszłość w kontekście biologii, ekonomii, psychologii i technologii.

Mózg i ciało człowieka są dziś w trakcie epokowego skoku rozwojowego, jakiego do tej pory jeszcze nie było. Jednocześnie sieci gospodarcze i cyfrowe oplatają naszą planetę na tyle szczelnie, że za chwilę nie będzie już na niej wolnej przestrzeni. Czy możemy wyobrazić sobie życie bez pracy? Zdaniem wielu naukowców dzięki zbliżającej się automatyzacji rzeczywistości w niedalekiej przyszłości będziemy zajęci raczej doświadczaniem życia, a nie zarabianiem. Co będziemy robić w trakcie dnia? Czy mniej pracy będzie oznaczać spokojniejsze i wygodniejsze życie? A jeśli tak, to czy dla całej ludzkości, czy tylko dla kilku szczęśliwych wybrańców?

Film tworzy przestrzeń do spekulacji na temat tego, co by było, gdyby. Bada skutki, jakie niesie ze sobą zaawansowana automatyzacja i sztuczna inteligencja, zadając pytanie, jak tym samym będzie wyglądało nasze życie za 30 lat.

Opis organizatora

Debata: Przyszłość pracy i śmierci – jakie czekają nas zmiany?

Nadchodzi złota era w historii ludzkości: pracować będą za nas roboty, a powłoka cielesna przestanie być ograniczeniem dla naszego życia. Nieśmiertelny człowiek pozbawiony pracy będzie mógł się oddać niczym nieograniczonej konsumpcji i kreacji. A może nadchodzi czas kryzysów społecznych, świata jeszcze bardziej podzielonego na wąską grupę uprzywilejowanych nadludzi i pogrążonych w depresji masach. Jak będzie wyglądać rzeczywistość po kolejnej rewolucji technologicznej?

W debacie udział wezmą:

prof. Dariusz Jemielniak – polski teoretyk zarządzania, profesor nauk ekonomicznychspecjalizujący się w zarządzaniu wysokimi technologiami i organizacjami otwartej współpracy, kierownik Katedry Zarządzania Międzynarodowego oraz centrum badawczego CROW w Akademii Leona Koźmińskiego, założyciel grupy badawczej NeRDS (New Research on Digital Societies)

prof. Michał Buchowski – polski antropolog społeczny, filozof, kulturoznawca, Dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM oraz Centrum Badań Migracyjnych. Członek rad redakcyjnych kilku międzynarodowych czasopism, w tym „Social Anthropology”, „Journal of Language and Politics” i „Socialni Studie”.

Debatę poprowadzi Mariusz Kania – z wykształcenia doktor antropologii kulturowej i magister archeologii. Przed laty podróżnik, a od 2016 r. redaktor działu zagranicznego w „Gazecie Wyborczej”. W przeszłości pracował jako ochroniarz w fabryce, wykładowca na wyższej uczelni i stażysta w MSZ. W latach 2010-2014 prowadził intensywne badania terenowe w Birmie, gdzie badał funkcjonowanie ideologii w praktyce dnia codziennego. Wierny uczeń Karola Marksa, G.W.F. Hegla i Slavoja Žižka.

Partner: Jutronauci / „Gazeta Wyborcza”

Oceń film
Galeria


Plakat