Czyściciele internetu

Czołówka

Tytuł oryg.:
The Cleaners
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
Niemcy, Brazylia
Rok produkcji:
2018
Reżyseria:
Hans Block, Moritz Riesewieck
Operator:
Axel Schneppat, Max Preiss
Czas trwania:
88 min.

Opis filmu

Każdego dnia co minutę 500 godzin materiału filmowego jest przesyłanych na YouTube, 450 000 tweetów jest publikowanych na Twitterze, a 2,5 miliona postów na Facebooku. Jego współzałożyciel Mark Zuckerberg obiecał kiedyś, że Facebook będzie bez ograniczeń dzielić się wszystkim z każdym, ale okazało się, że jest zupełnie inaczej. Internet nie jest wcale tak neutralny, demokratyczny i wolny, jak się nam z pozoru wydaje. Tysiące moderatorów treści na Filipinach dzień w dzień decyduje o tym, co pojawia się, a co nie w mediach społecznościowych. To właśnie oni akceptują lub odrzucają publikowane przez nas filmy i zdjęcia. I o ile trudno się spierać z potrzebą monitorowania wszelkich obrazów przemocy, to we wszystkich innych przestrzeniach taka cenzura wydaje się dyskusyjna. A już na pewno wiele wątpliwości budzić może przypadek pochodzącego z Los Angeles artysty Illmy Gore’a, który chciał umieścić na Facebooku nagiego Donalda Trumpa z małym penisem, ale zdecydowano o usunięciu go z sieci ponieważ pogarszał wizerunek amerykańskiego prezydenta. Co więcej konto Gore’a na Facebooku zostało zamknięte.

Film przedstawia kulisy, skutki i ofiary internetowej cenzury, która de facto okazuje się idealnym narzędziem do sterowania rzeczywistością. Wysoko postawieni eksperci techniczni i byli czyściciele sieci opowiadają o potrzebie i praktyce takich działań. Okazuje się, że media społecznościowe negocjują z niektórymi krajami dostęp do materiałów krytycznych wobec ich rządów. Jak to możliwe, że wielkie internetowe korporacje, takie jak Facebook, czy Instagram o niewielkiej lub zerowej odpowiedzialności wobec swoich klientów mają dziś taką władzę, o jakiej do tej pory większość państw mogłaby tylko pomarzyć?

///

Enter a hidden third world shadow industry of digital cleaning, where the Internet rids itself of what it doesn‘t like. Here we meet five “digital scavengers”, among thousands of people outsourced from Silicon Valley, whose job is to delete “inappropriate” content of the net. In a parallel struggle, we meet people around the globe whose lives are dramatically affected by online censorship. A typical “cleaner” must observe and rate thousands of often deeply disturbing images and videos every day, leading to lasting psychological impacts.

Yet underneath their work lie profound questions around what makes an image art or propaganda and what defines journalism. Where exactly is the point of balance for social media to be neither an unlegislated space nor a forum rife with censorship? THE CLEANERS struggles to come to terms with this new and disconcerting paradigm. Evolving from a shared social vision of a global village to a web of fake news and radicalization, the film charts the rise and fall of social media’s utopian ideology.

Opis Millenium Docs Against Gravity

W ramach cyklu

Najbilższe projekcje

20.09.2018, godz 20:00
Sala Stolica
Informacje techniczne napisy polskie i angielskie/ polish and english subtitles
Informacje dodatkowe POKAZ PRZEDPREMIEROWY / po projekcji spotkanie
Rezerwacja/zakup biletu

Oceń film
Galeria


Plakat