Czyściciele internetu

Czołówka

Tytuł oryg.:
The Cleaners
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
Niemcy, Brazylia
Rok produkcji:
2018
Reżyseria:
Hans Block, Moritz Riesewieck
Operator:
Axel Schneppat, Max Preiss
Czas trwania:
88 min.

Opis filmu

Każdego dnia co minutę 500 godzin materiału filmowego jest przesyłanych na YouTube, 450 000 tweetów jest publikowanych na Twitterze, a 2,5 miliona postów na Facebooku. Jego współzałożyciel Mark Zuckerberg obiecał kiedyś, że Facebook będzie bez ograniczeń dzielić się wszystkim z każdym, ale okazało się, że jest zupełnie inaczej. Internet nie jest wcale tak neutralny, demokratyczny i wolny, jak się nam z pozoru wydaje. Tysiące moderatorów treści na Filipinach dzień w dzień decyduje o tym, co pojawia się, a co nie w mediach społecznościowych. To właśnie oni akceptują lub odrzucają publikowane przez nas filmy i zdjęcia. I o ile trudno się spierać z potrzebą monitorowania wszelkich obrazów przemocy, to we wszystkich innych przestrzeniach taka cenzura wydaje się dyskusyjna. A już na pewno wiele wątpliwości budzić może przypadek pochodzącego z Los Angeles artysty Illmy Gore’a, który chciał umieścić na Facebooku nagiego Donalda Trumpa z małym penisem, ale zdecydowano o usunięciu go z sieci ponieważ pogarszał wizerunek amerykańskiego prezydenta. Co więcej konto Gore’a na Facebooku zostało zamknięte.

Film przedstawia kulisy, skutki i ofiary internetowej cenzury, która de facto okazuje się idealnym narzędziem do sterowania rzeczywistością. Wysoko postawieni eksperci techniczni i byli czyściciele sieci opowiadają o potrzebie i praktyce takich działań. Okazuje się, że media społecznościowe negocjują z niektórymi krajami dostęp do materiałów krytycznych wobec ich rządów. Jak to możliwe, że wielkie internetowe korporacje, takie jak Facebook, czy Instagram o niewielkiej lub zerowej odpowiedzialności wobec swoich klientów mają dziś taką władzę, o jakiej do tej pory większość państw mogłaby tylko pomarzyć?

Opis dystrybutora

Lekcja z edukatorem: Granice wolności słowa w Internecie

Czyściciele internetu” to film, który stawia ważne pytania o granice wolności słowa w internecie. Zmusza też do refleksji, kto powinien stać na straży tych granic. Moderatorzy zatrudnieni przez internetowe korporacje? Państwowa policja? A może nikt, bo wolność słowa jest najważniejsza? W ramach spotkania połączonego z seansem filmowym, uczniowie spróbują zmierzyć się z tymi pytaniami. Wspólnie zdefiniujemy sytuacje, w których wolność słowa nie powinna być ograniczana ze względu na interes społeczny oraz wartości, których ochrona może wymagać jej ograniczenia.

Rozmowę (w j. polskim) poprowadzi Karolina Szczepaniak − menadżerka projektów IT, prawniczka oraz trenerka w obszarze edukacji medialnej. Zawodowo związana z Centrum Cyfrowym. Współpracuje również z Fundacją Panoptykon oraz ze School of Ideas (kierunek studiów na Uniwersytecie SWPS). Jej zainteresowania naukowe obejmują technologię blockchain, otwarte zasoby edukacyjne, prawo autorskie.

Szkoły ponadpodstawowe, młodzież od 15 lat

Oceń film
Galeria


Plakat