Pradawny las

Czołówka

Tytuł oryg.:
The Ancient Woods
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
Litwa, Estonia, Niemcy
Rok produkcji:
2017
Reżyseria:
Mindaugas Survila
Scenariusz:
Mindaugas Survila
Operator:
Mindaugas Survila
Czas trwania:
85 min.

Opis filmu

Gęsty pierwotny las, ruch liści drzew na wietrze, łoś wydychający wilgotne powietrze, wczesne poranne promienie słońca na łące, sowa karmiąca swoje młode, czy gody wilków, walczących o ustalenie hierarchii… To jeden z ostatnich fragmentów pierwotnego litewskiego lasu, gdzie granice czasu ulegają zatarciu, wydają się nie mieć znaczenia, a wszystko, co do tej pory istniało i istnieje, stapia się w jedność.

Ten poetycki i subtelny film portretuje mieszkańców litewskiego lasu, najstarszego na Ziemi. Proponuje podróż po leśnych gąszczach, jaskiniach wilków, gniazdach czarnego bociana, zatopionym tysiąc lat temu podwodnym lesie, a wreszcie – do ludzi zamieszkujących na skraju tej prastarej przyrody. Dzięki temu powstał całościowy portret wyjątkowego cudu natury, którego magia zachwyca i poraża.

Film pozbawiony jest narracji, brak w nim komentarza. Rejestracja bogatych, namacalnych dźwięków lasu i magicznych sytuacji uchwyconych kamerą nie potrzebuje dodatkowych wyjaśnień i tłumaczenia – film pozostawia przestrzeń do swobodnego kojarzenia i doświadczania obrazów prastarego lasu na Ziemi. Film kręcono przez osiem lat, z czego pierwsze cztery zajęły przygotowania do zdjęć. Wykorzystano specjalistyczny sprzęt filmowy, wspinaczkowy i nurkowy, w tym specjalnie zbudowane kamery z oryginalnymi obiektywami, dzięki którym powstały tak niecodzienne ujęcia przyrody.

Opis organizatora

Oceń film
Galeria


Plakat