Silas

Czołówka

Tytuł oryg.:
Silas
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
Kanada, RPA, Kenia
Rok produkcji:
2017
Reżyseria:
Anjali Nayar, Hawa Essuman
Operator:
Joan Poggio, Anjali Nayar
Czas trwania:
80 min.

Opis filmu

Liberyjski działacz na rzecz ochrony środowiska Silas Siakor, ryzykując zdrowie i życie, walczy o prawa człowieka, zwalcza nielegalny wyręb lasu oraz korupcję na wysokich szczeblach. Ujawnił, że prezydent Liberii Charles Taylor wykorzystał zyski z niekontrolowanego, szalonego wyrębu, by w ten sposób pokryć koszty brutalnej 14-letniej wojny domowej, która spowodowała śmierć 150 000 osób. Na własne ryzyko zebrał dowody na nielegalne praktyki pozyskiwania drewna i związane z tym naruszenia praw człowieka. Przekazał dowody Radzie Bezpieczeństwa ONZ, która w efekcie zakazała eksportu drewna z Liberii. Po usunięciu Taylora Siakor współpracuje z nowymi przywódcami Liberii w celu stworzenia zrównoważonej polityki leśnej. Zakłada Instytut Zrównoważonego Rozwoju, by wspierać ochronę zasobów kraju. Tymczasem firmy nadal niszczą środowisko.

Film śledzi prywatne i publiczne życie i działania Siakora i jego niestrudzoną walkę o ochronę swojego kraju i środowiska. Pokazuje również, jak przemyślane działania walczącego o prawdę człowieka stały się symbolem oporu i inspirują dla młodego pokolenia aktywistów. Ujawnia również jak ogromną siłę w tego typu działaniach ma dziś internet.

Opis organizatora

Silas Siakor, bohater filmu „Silas”, po którym odbędzie się debata ze specjalistami z WWF (Światowy Fundusz na rzecz Przyrody), to liberyjski aktywista, który z wielkim poświęceniem działa dla lokalnej społeczności. Próbując uniemożliwić wycinkę lasów pod plantacje palmowe, demaskuje korupcję na wysokim szczeblu. Silasa charakteryzuje odwaga i determinacja, ale co niezwykle ważne, potrafi wykorzystywać w pracy nowoczesne technologie. Podczas spotkania porozmawiamy o formach aktywizmu i o tym, co każdy z nas może zrobić dla ochrony przyrody i jak możemy wspierać działania ekologów.

W debacie udział wezmą:

Dariusz Gatkowski – specjalista ds. ochrony różnorodności biologicznej w Fundacji WWF Polska. Zajmuje się głównie ekosystemami leśnymi, jest zaangażowany w obronę Puszczy Białowieskiej, intensywnie działa dla ochrony Puszczy Karpackiej we wschodniej części Karpat. Zdobył doświadczenie w kwestii ochrony ekosystemów otwartych, był koordynatorem projektu ochrony wodniczki (gatunek ptaka) we wschodniej Polsce.

Dr Przemysław Nawrocki biolog specjalizujący się w dziedzinie badań i ochrony ekosystemów rzek i dolin rzecznych. W Fundacji WWF Polska, gdzie pracuje od 1997 roku, zajmuje się ochroną polskich rzek i gatunków zwierząt poza granicami Polski, w tym tygrysów w tropikalnych lasach w Malezji. Odznaczony odznaką „Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej” przyznawaną przez Ministra Środowiska oraz Nagrodą Zielonego Liścia za zasługi dla rozwoju Zielonych Płuc Polski.

Stefan Jakimiuk – biolog, od lat zajmuje się ochroną środowiska naturalnego i jego dzikich mieszkańców. Był prezesem Towarzystwa Biebrzańskiego, które przygotowało grunt do utworzenia Biebrzańskiego Parku Narodowego, chroniącego ostatnie, dobrze zachowane środowiska bagienne w Europie Środkowej. W ramach działalności WWF Polska 7 lat prowadził projekt unikatowych ekosystemów leśnych Puszczy Białowieskiej. Zajmuje się ochroną dużych drapieżników - rysia, wilka i niedźwiedzia oraz reliktowych drzewostanów Karpat.

Prowadząca:

Katarzyna Karpa-Świderek – jest rzeczniczką prasową WWF Polska, gdzie specjalizuje się w tematyce zmiany klimatu. Przed związaniem się z Fundacją WWF Polska współpracowała z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce, a także Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności. Gościnnie wykłada na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Dziennikarka telewizyjna, korespondentka, autorka programów i moderatorka licznych debat.

Oceń film
Galeria


Plakat