Wrzask

Czołówka

Tytuł oryg.:
The Shout
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
Wielka Brytania
Rok produkcji:
1978
Reżyseria:
Jerzy Skolimowski
Scenariusz:
Jerzy Skolimowski, Michael Austin
Operator:
Mike Molloy
Obsada:
Alan Bates, Susannah York, John Hurt, Robert Stephens, Tim Curry
Czas trwania:
83 min.

Opis filmu

W szpitalu psychiatrycznym przebywa tajemniczy pacjent Charles Crossley. Po meczu krykieta opowiada jednemu z gości historię swojego spotkania z małżeństwem Fieldingów, którzy zaprosili go niegdyś do domu na obiad. Crossley, ubrany w dziwny płaszcz admiralski, zabawiał ich historiami o swoim długim pobycie u australijskich Aborygenów. Później oświadczył, iż podczas terminowania u szamana nauczył się krzykiem zabijać ludzi. Gospodarz Anthony, racjonalny i zrównoważony człowiek, a zarazem muzyk eksperymentalny, nie dowierza opowieściom Crossleya, na co ten odpowiada wściekłością.

Film Jerzego Skolimowskiego powstał na bazie opowiadania Roberta Gravesa, autora m.in. powieści historycznej „Ja, Klaudiusz”. „Wrzask” jest utrzymany w poetyce kina grozy, jego atmosferę współtworzą plenery – piękne angielskie wybrzeża North Devon. Do nagrania tytułowego wrzasku o długości 23 sekund użyto nowatorskiego w latach 70. systemu dźwięku dolby stereo, a głos należał do samego Skolimowskiego.

Film został uhonorowany m.in. nagrodą Grand Prix na festiwalu w Cannes.


Piotr Kletowski – ur. W 1975 r., w Kielcach, doktor habilitowany, prof Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu, pracownik Zakładu Korei. Filmoznawca i kulturoznawca specjalizujący się w problematyce historii i antropologii filmu, zwłaszcza kina azjatyckiego. Autor ponad 100 artykułów i publikacji filmoznawczych, w tym monografii autorów światowego kina (Śmierć jest moim zwycięstwem – kino Takeshiego Kitano, 2001; Filmowa odyseja Stanleya Kubricka, 2006; Pier Paolo Pasolini. Twórczość filmowa, 2013),  współautor wywiadów-rzek (z Piotrem Mareckim) reżyserów osobnych polskiego kina (Żuławski. Przewodnik Krytyki Politycznej, 2008, 2019; Królikiewicz. Pracuje dla przyszłości, 2011; Piotr Szulkin. Życiopis, 2011) oraz redaktor specjalistycznych monografii (Europejskie kino gatunków, tom I, 2016, Europejskie kino gatunków, tom II, współ. z Maciejem Peplińskim, 2019, tom III, 2021).Redaktor bestsellerowego wydawnictwa 1000 filmów, które tworzą historię kina, 2020 (Nagroda PISF dla najlepszej książki o tematyce filmowej). Od lat pracuje nad wywiadem-rzeką z Jerzym Skolimowskim. 

Oceń film