Wrota Europy

Czołówka

Tytuł oryg.:
Wrota Europy
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
Polska
Rok produkcji:
1999
Reżyseria:
Jerzy Wójcik
Scenariusz:
Jerzy Wójcik, Andrzej Mularczyk
Operator:
Witold Sobociński
Obsada:
Alicja Bachleda-Curuś, Kinga Preis, Agnieszka Sitek, Andriej Jegorow, Magda Teresa Wójcik, Henryk Boukołowski, Agata Buzek, Piotr Adamczyk, Mariusz Bonaszewski
Czas trwania:
73 min.

Opis filmu

Polesie, styczeń 1918 roku. We dworze w Cichiniczach zorganizowano szpital I Korpusu Polskiego. Jego personel uzupełniają trzy sanitariuszki Czerwonego Krzyża – Zosia, Ira i Hala. Pochodzące z patriotycznych kresowych rodzin, wychowane w etosie służby młode ochotniczki chcą spełnić swój obowiązek i przeżyć przygodę. Najmłodsza Zosia ma też nadzieję na spotkanie z walczącym na froncie bratem. Tymczasem zbliża się Gwardia Czerwona, walki się nasilają, przybywa rannych – zapada decyzja o ewakuacji szpitala, ale nie dla wszystkich starcza miejsca w saniach. Trzy przyjaciółki postanawiają zostać z najciężej rannymi, nie przeczuwając, co ich czeka.

Wysmakowana wizualnie adaptacja opowiadania Melchiora Wańkowicza Szpital w Cichiniczach, opartego na wspomnieniach jego kuzynki, Zofii Romerowej. Przypomnienie symbolicznego miejsca (tytułowe poleskie Wrota Europy jako odwieczny szlak przemarszu najeźdźczych wojsk), mało znanego epizodu walk o niepodległość i cichego bohaterstwa kobiet. Opowieść o upadku starego świata i rodzącej się miłości bez happy endu, a przede wszystkim – o patriotyzmie i poświęceniu w momencie ciężkiej próby.   

Film został zdigitalizowany z taśmy 35 mm.

 

 

Oceń film
Galeria


Plakat