Za drzwiami

Czołówka

Tytuł oryg.:
Behind the Door
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
USA
Rok produkcji:
1919
Reżyseria:
Irvin V. Willat
Scenariusz:
Luther Reed
Obsada:
Hobart Bosworth, Jane Novak, Wallace Beery, James Gordon
Czas trwania:
71 min.

Opis filmu

Oscar Krug, Amerykanin o niemieckich korzeniach, po tym, jak w 1917 roku Stany Zjednoczone włączają się do wojny z Niemcami, zaczyna odczuwać rosnącą wrogość sąsiadów. Oscar kocha z wzajemnością piękną Alice, ale jej rodzina nie chce słyszeć o tym związku. Kiedy dziewczyna mimo wszystko go poślubia, zostaje wygnana z domu. Wtedy postanawia dostać się na statek wojenny, którym dowodzi Oscar. Pewnego dnia okręt zostaje zatopiony przez niemiecką łódź podwodną, a jej dowódca porywa Alice. Od tamtej chwili Oscar żyje tylko jedną myślą – aby pomścić ukochaną.

„Zemsta! Głęboka jak ocean!” – głosiło hasło promujące film Willata i nie ma w tym przesady. Historia jest niezwykle dramatyczna, nie brak w niej nawet makabry, widz nie doświadcza jednak nadmiaru okrucieństwa na ekranie. Dynamiczny thriller, trzymający w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty, powstał na fali powojennej refleksji nad przyczynami rozpętanej w Europie wojny. Kiedy w grudniu 1919 roku wszedł do kin, okazał się wielkim kasowym sukcesem – pamięć wojennych zmagań wciąż była w amerykańskim społeczeństwie bardzo żywa; ludzie chcieli oglądać na ekranie historie, które wzmacniały bohaterski mit ich żołnierzy. Z dzisiejszej perspektywy ważniejsze wydaje się jednak inne przesłanie filmu – Amerykaninem jesteś bez względu na to, z jakiego zakątka globu dotarli na te ziemie twoi przodkowie, a kiedy przyjdzie czas próby, nie będzie cienia wątpliwości, po której stronie się opowiedzieć.

(AW)

Film został zrekonstruowany cyfrowo w 2016 roku przez San Francisco Silent Film Festival przy współpracy z Biblioteką Kongresu i moskiewskim Gosfilmem. Braki taśmy zostały w kilku miejscach uzupełnione nieruchomymi planszami i tekstem, dzięki którym opowieść nie traci nic na swojej płynności i sile.

Oceń film
Galeria


Plakat