Duch Bauhausu

Czołówka

Tytuł oryg.:
Vom Bauen der Zukunft –100 Jahre Bauhaus
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
Niemcy
Rok produkcji:
2018
Reżyseria:
Niels Bolbrinker, Thomas Tielsch
Operator:
Niels Bolbrinker
Czas trwania:
90 min.

Opis filmu

Czym tak naprawdę był Bauhaus? Radykalną artystyczną utopią, czy raczej ruchem, który wciąż wpływa na nasze życie i otaczający świat? Film przedstawia fascynującą historię powstałego 100 lat temu innowacyjnego nurtu w sztuce, a także wyrosłe z niego współczesne społeczne i artystyczne projekty. Mimo upływu lat nadal silnie się z nim wiążą, bo Bauhaus okazuje się dziś ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Nie chodziło w nim przecież nigdy o sam proces twórczy, o sztukę dla sztuki. Forma miała wynikać z funkcji, a najbardziej liczyło się ulepszanie świata właśnie za pomocą sztuki i architektury – łączenie w jedno sztuki, rzemiosła i technologii.

W filmie poznajemy nie tylko historię Bauhausu, ale także jego bogate i zróżnicowane dziedzictwo. Przejawia się ono dziś w rozmaitych projektach. Obserwujemy artystów, naukowców i architektów świadomie odnoszących się do Bauhausu jako aktualnej idei, która pomimo upływu czasu nie straciła na atrakcyjności. Co więcej, okazuje się obecnie nadzwyczaj inspirująca. Charakterystyczna dla Bauhausu synteza wyobraźni i struktury, bogactwa i prostoty są ważnymi elementami kultury i życia codziennego XX i XXI w. Czerpią od niej projektanci Apple’a i współcześni architekci. Twórcy filmu prezentują wizjonerskie idee Bauhausu, jego współczesne konteksty i zadają zawsze aktualne pytania: jak chcemy żyć i dokąd zmierzamy?

-----

100 years ago, a radical artistic utopia was born in a small German town – one whose principles continue to influence our world today. A synthesis of free imagination and strict structure, enrichment and simplification, light and clarity. Bauhaus was one of the most significant contributions to culture and everyday life in the 20th century and many still draw inspiration from it, from Apple designers to architecture's avant-garde. The Cross-Media Project „Bauhaus Spirit” opens up Bauhaus history, with its exciting potential for cross-pollination on a global and interdisciplinary scale, while asking: how do we want to live, where do we want to go?

Opis Millennium Docs Against Gravity

Oceń film
Galeria


Plakat