Arabowie Zachodu

Czołówka

Tytuł oryg.:
Western Arabs
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
Dania, Holandia
Rok produkcji:
2018
Reżyseria:
Omar Shargawi
Operator:
Omar Shargawi
Czas trwania:
77 min.

Opis filmu

Twórca filmu, pochodzi z mieszanej, duńsko-palestyńskiej rodziny. Jego ojciec, związany z palestyńskim ruchem oporu, był jednym z pierwszych imigrantów z Bliskiego Wschodu, którzy osiedlili się w Danii w latach 70. ubiegłego wieku. Naznaczony wojennymi przeżyciami, zamienił życie swoich bliskich w koszmar. Syn, pragnąc się do niego, postanawia przekopać się przez rodzinne archiwa i zrozumieć traumę ciążącą nad rodziną. Ze skrawków materiałów video, nagrywanych w ukryciu rozmów, pełnych pasji wyznań, wyłania się przerażający i fascynujący jednocześnie portret zaklętego kręgu przemocy, bliskości i nieumiejętności wyrażania własnych uczuć. To świat, w którym niczego nie można być pewnym – czułość zmienia się błyskawicznie w agresję, sielskie sceny podszyte są trwającym dekady konfliktem.

Film balansuje na granicy intymności i podglądactwa, miejscami szokuje otwartością w pokazywaniu przemocy. Jest jednocześnie zapisem potęgi rodzinnych więzów, których nigdy nie można do końca zerwać. To także pozbawiony politycznej poprawności zapis spotkania bliskowschodniej i duńskiej mentalności. Film jest zrealizowany w błyskotliwy formalnie sposób, pełen zaskakujących pomysłów i fabularnych wstawek. Powstawał przez ponad 12 lat. Reżyser, na co dzień realizujący kino akcji, w brawurowy sposób żongluje stylami. Ocierając się o ekshibicjonizm, stworzył uniwersalną opowieść o przemocy i (auto)agresji. Jako świadomy twórca dokonał swoistej autoterapii przy użyciu filmu, umiejętnie balansując na granicy rozpaczy i nadziei.

-----

The documentary is an intimate portrait of a Danish-Arabic family through good and bad over a period of 12 years. The father is Palestinian, the mother Danish and their three sons are the result of a cultural encounter which manifested upon the arrival of the first immigrants coming to Denmark in the 1960s and 70s.

Opis Millennium Docs Against Gravity

Oceń film
Galeria


Plakat