Steve Bannon. Czas przełomu

Czołówka

Tytuł oryg.:
The Brink
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
USA
Rok produkcji:
2019
Reżyseria:
Alison Klayman
Operator:
Alison Klayman
Czas trwania:
95 min.

Opis filmu

Steve Bannon to człowiek, który pomógł wprowadzić Donalda Trumpa do Białego Domu. Był szefem jego kampanii wyborczej, a potem doradcą i jednym z najbardziej wpływowych członków administracji rządowej. Jego nominacja na szefa strategów Białego Domu i do Rady Bezpieczeństwa Narodowego spotkała się z poparciem skrajnie prawicowych wyborców. Bannon to jeden z liderów ruchu „alt-right”, tzw. „alternatywnej prawicy", czyli szerokiej antyestablishmentowej koalicji, która kładzie nacisk na tradycję, odrzuca nowoczesność, opowiada się za polityką antyimigrancką, antyglobalizmem, propaguje pogardę dla słabszych, kult „machismo” i „białego nacjonalizmu”. Sam określa siebie jako „populistyczny nacjonalista". I choć odsunięto go od wpływów, a Trump go zdymisjonował, nie zrezygnował z szerzenia swoich poglądów. Film przedstawia, kim tak naprawdę jest ten kontrowersyjny polityczny i społeczny aktywista.

Reżyserka podąża za Bannonem przez około 15 miesięcy, począwszy od jego pamiętnego odejścia z Białego Domu w 2017 roku, na 2018 roku kończąc. Rzuca światło na jego starania o mobilizację i zjednoczenie skrajnie prawicowych partii w celu zdobycia miejsc w wyborach do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 roku. Obserwujemy mężczyznę z dwoma smartfonami, uwielbiającego planowanie spotkań i konferencji. Bez względu na to, czy Bannon jest szczery, czy cyniczny w swoich poglądach, okazuje się mistrzem w zacieraniu znaczeń. Doskonale radzi sobie z dziennikarzami i wie, jak wykorzystać nienawiść, strach i wściekłość obywateli. To on wprowadził nacjonalizm do amerykańskiej polityki. Film utrzymany jest w stylistyce cinéma vérité, która ma na celu ujawnienie taktyki Bannona, w tym jego relacji z mediami.

-----

After leaving the Trump administration, embattled former White House chief strategist Steve Bannon is free to peddle influence as a perceived kingmaker in an effort to spread his brand of extreme nationalism to the rest of the world. Tracking his moves through the 2018 American mid-term elections, director Alison Klayman’s startling fly-on-the-wall documentary sheds light on Bannon’s efforts to mobilize and unify far-right parties, starting in Europe with controversial figures like Nigel Farage, Jérôme Riviere, Matteo Salvini, Filip Dewinter and Kent Ekeroth.

Opis Millennium Docs Against Gravity

Oceń film
Galeria


Plakat