Przemyśl, złamane marzenia

Czołówka

Tytuł oryg.:
Przemyśl, złamane marzenia
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
Polska
Rok produkcji:
2019
Reżyseria:
Tomasz Magierski
Muzyka:
Guy Gross
Operator:
Maciej Magowski
Obsada:
Elżbieta Bellak, Aleksandra Bernatek
Czas trwania:
70 min.

Opis filmu

Bohaterkami filmu są dwie siostry Spiegel. Ariana, okrzyknięta przed wojną „Cudownym Dzieckiem”, „Polską Shirley Temple” przez polską prasę, występowała w wieku lat 8-śmiu na scenie „Cyrulika Warszawskiego”. Grała też w epizodach kilku filmów fabularnych nakręconych przed wybuchem II wojny światowej, między innymi w Gehennie Michała Waszyńskiego (1938). Z Polski wyjechała w 1944 roku i dzisiaj mieszka w Nowym Jorku.

Jej starsza o sześć lat siostra, Renia urodziła się w 1924 roku. Od stycznia 1939 roku Renia pisze swój dziennik. W momencie wybuchu wojny ma 15 lat. Razem z siostrą przebywają w Przemyślu u dziadków, odseparowani od rodziców. Renia pisze wiersze, które czasem drukuje w szkolnej gazetce. Czasem umieszcza je w ręcznie ilustrowanych zbiorkach poezji. Jej dziennik opisuje przede wszystkim samotność bez matki, pierwszą miłość, codzienność najpierw w czasie sowieckiej, a potem niemieckiej okupacji (po raz pierwszy pocałowała swojego chłopca 4 godziny przed hitlerowską inwazją na Związek Radziecki w 1941 roku). 

Renia opisuje swoje lęki i przerażenie w czasie tworzenia getta w Przemyślu, upokorzenia jakich doświadcza sama, czy których jest naocznym świadkiem. Pisze prawie do ostatniego dnia swojego krótkiego życia. Zostaje zastrzelona na ulicy getta, tydzień po skończeniu 18-stu lat.

Prawie siedemset stron dziennika Reni Spiegel, opisujących okres od 1939 roku do lata 1942, stanowi niespotykany wgląd w życie młodej kobiety. Pamiętnik jest dowodem i świadkiem okropności codziennego życia w czasie okupacji hitlerowskiej. Jest w nim niesamowita dojrzałość w obserwacji i refleksjach. Jej relacja z życia osobistego jest niebywale wzruszająca, często zabawna, a jej wyraz młodzieńczego zauroczenia odsłania ponadczasowe emocje nastolatek.

Ten pamiętnik jest nie tylko nieocenionym źródłem historycznym okresu Holokaustu, ale przede wszystkich wybitnym dziełem literackim. Mój film ma szansę przedstawić światu jego autorkę, fragmenty jej nadzwyczajnej twórczości i niestety jej tragiczny koniec.

[opis autora]

Oceń film
Galeria