Wiejskie grzechy

Czołówka

Tytuł oryg.:
Baby riazanskije
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
ZSRR
Rok produkcji:
1927
Reżyseria:
Iwan Prawow, Olga Prieobrażenska
Scenariusz:
Olga Wiszniewska, Boris Altszuler
Operator:
Konstantin Kuzniecow
Obsada:
Raisa Pużna, Emma Cesarska, Kuźma Jastrebicki, Gieorgij Bobynin, Iwan Sawieljew, Olga Narbiekowa, Jelena Maksimowa
Czas trwania:
89 min.

Opis filmu

Riazańska wieś wiosną 1914 roku. Anna, sierota wychowywana przez ubogą ciotkę, zakochuje się od pierwszego wejrzenia i z wzajemnością w Iwanie, synu bogatego chłopa Wasilija Szyronina. Urodziwa dziewczyna wpada też w oko Wasilijowi, który aranżuje małżeństwo syna. Tymczasem siostra Iwana, Wasilisa, wbrew woli ojca wiąże się z kowalem Nikołajem. Gdy wybucha wojna, obaj młodzi mężczyźni opuszczają swoje domy.

Jeden z najlepszych i najciekawszych radzieckich filmów lat 20., sprawnie łączący melodramatyczne konwencje z walorami etnograficznymi i psychologicznymi, przemyślaną dramaturgię z pięknie skomponowanymi zdjęciami. Bogaty w realistyczne detale portret rosyjskiej wsi z wyrazistymi bohaterkami symbolizującymi odmienność kobiecych postaw.

Najważniejszy film Olgi Prieobrażenskiej, rosyjskiej pionierki filmowej i jednej z pierwszych Europejek z kamerą. Zaczynała jako aktorka teatralna, w kinie debiutowała rolą w Kluczach szczęścia Władimira Gardina i Jakowa Protazanowa (Kluczi szczastja,1913), a ekranizując w 1916 roku Pannę włościankę (Barysznia-kriestjanka) Aleksandra Puszkina, została pierwszą rosyjską reżyserką filmową. Choć Wiejskie grzechy, zrealizowane w niezmienionej od trzystu lat wsi Sapożok, to pierwsze wspólne dzieło jej i Iwana Prawowa, zdecydowanie dominowała w tym duecie twórczym, m.in. trafnie obsadzając w rolach głównych debiutantki, Emmę Cesarską i Raisę Pużną. Cieszący się dużą popularnością film, choć poruszał pożądany przez kino sowieckie temat wiejski, był krytykowany za niedostateczną postępowość; dziś ów brak charakterystycznego dla czasów obciążenia propagandowego stanowi jego atut. Sama reżyserka kontynuowała karierę do lat 40. i stalinowskich czystek – także jako wykładowczyni moskiewskiej uczelni filmowej WGIK – a jej filmografia obejmuje kilkanaście tytułów. (KW)

W ramach cyklu

Najbliższe projekcje

30.10.2021, godz 19:00
Sala Mała Czarna
Informacje techniczne Brak możliwości rezerwacji miejsc
Muzyka Muzyka | Jakub Zimończyk
Informacje dodatkowe Wprowadzenie do filmu | Svetlana Furman
Kronika Projekcja z nośnika DCP | Plansze: EN | Napisy: PL
    

Oceń film
Galeria