Ekspresem wśród grzmotów i błyskawic

Czołówka

Tytuł oryg.:
The Signal Tower
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
USA
Rok produkcji:
1924
Reżyseria:
Clarence Brown
Scenariusz:
James O. Spearing
Operator:
Ben Reynolds
Obsada:
Virginia Valli, Rockliffe Fellowes, Frankie Darro, Wallace Beery, James O. Barrows, J. Farrell MacDonald
Czas trwania:
85 min.

Opis filmu

Joe Standish zostaje pomocnikiem w nastawni kolejowej w górach przy osadzie Noyo. Pracuje tam także Dave Taylor, który przyjmuje go pod swój dach. Pewnej burzowej nocy Taylor pod presją okoliczności musi zatrzymać uciekający pociąg i zapobiec katastrofie kolejowej. Standish, wykorzystując jego nieobecność, podstępnie stara się zdobyć względy jego żony…

Thriller wyreżyserowany przez Clarence’a Browna rozgrywa się na malowniczej, przecinającej sekwojowe lasy, trasie kolejowej California Western Railroad. Fakt, że Brown dorastał w pobliżu linii kolejowej – w Knoxville, w stanie Tennessee – wpłynął na jego późniejszą fascynację koleją i techniką, których dynamikę i piękno potrafił świetnie ująć w ramy filmu. Ten dyplomowany inżynier i były właściciel firmy samochodowej na ekranie efektownie pokazywał nie tylko maszyny. Czerpiąc z wiedzy nabytej podczas asystentury u piktorialisty Maurice’a Tourneura – jak zauważył historyk kina Kevin Brownlow – przeniósł do filmu jego wyczucie światła, kompozycji i atmosfery.

Nie zawsze trzeba wielkich scen, aby opowiedzieć wielką historię – mawiał przyszły reżyser filmów z Gretą Garbo, m.in. Symfonii zmysłów (1926) i Anny Kareniny (1935). Brown zbudował więc swoją wielką historię w Ekspresem wśród grzmotów i błyskawic m.in. przez doskonale stopniujący napięcie montaż i dramaturgiczne wykorzystanie przyrody. Złe przeczucia są dodatkowo wzmacniane szczególnie ciekawym zabiegiem wizualnym: tablice zilustrowano bowiem semaforem, który wraz z rozwojem fabuły przechodzi od znaku bezpieczeństwa przez ostrzeżenie aż do niebezpieczeństwa. (GR)

Oceń film
Galeria