As przestworzy

Czołówka

Tytuł oryg.:
The Flying Ace
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
USA
Rok produkcji:
1926
Reżyseria:
Richard E. Norman
Scenariusz:
Richard E. Norman
Obsada:
Lawrence Criner, Kathryn Boyd, Boise De Legge, Harold Platts, Lions Daniels, George Colvin
Czas trwania:
65 min.

Opis filmu

Kapitan lotnictwa Billy Stokes po powrocie z frontu I wojny światowej wznawia pracę detektywa kolejowego. Jego pierwszym zadaniem jest odnalezienie zaginionego skarbnika i torby z wypłatami dla pracowników kolei. Stokes podejrzewa o kradzież pilota Finleya Tuckera i rusza za nim w lotniczy pościg…

Lata 20. XX wieku to czas, gdy w Hollywood rzadko zatrudniano czarnoskórych aktorów. Role im przeznaczone grali biali aktorzy w makijażu zwanym „blackface”. Nie oznaczało to jednak, że kino Czarnych Amerykanów nie wytworzyło się w innych ośrodkach. Jednym z jego prekursorów był biały filmowiec Richard E. Norman, który założył studio produkcyjne na Florydzie. Chociaż był mocno zaangażowany w problemy rasowe trawiące kraj, jako biznesmen dostrzegał także spory potencjalny rynek dla swoich filmów. W czasie wielkiej migracji w latach 1915–1930, kiedy to ponad 1,3 mln czarnoskórych osób opuściło południowe stany i zaczęło osiedlać się w miastach na północy kraju, stało się jasne, że są oni nowym typem publiczności kinowej, wymagającej bliskich im filmów. Norman postanowił im je zaprezentować.

As przestworzy był filmem niskobudżetowym. Samoloty pokazywane w obrazie to tak naprawdę jedna makieta samolotu sfilmowana pod różnymi kątami, a wszystkie sceny w powietrzu zaaranżowano na ziemi. Obraz okazał się sporym sukcesem. Był dla Czarnych Amerykanów dokładnie tym, czym być powinien – idealnym światem, w który można było uciec: bez problemów na tle rasowym i z głównym bohaterem, który jest pilotem wojskowym (do 1940 roku osoby czarnoskóre nie mogły pilotować wojskowych samolotów). (GR)

W ramach cyklu

Najbliższe projekcje

29.10.2021, godz 20:00
Sala Mała Czarna
Informacje techniczne Brak możliwości rezerwacji miejsc
Muzyka Muzyka | Miłosz Oleniecki
Informacje dodatkowe Wprowadzenie do filmów | Iga Harasimowicz
Kronika Projekcje z nośnika DCP
    

Oceń film
Galeria