Świat zaginiony

Czołówka

Tytuł oryg.:
The Lost World
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
USA
Rok produkcji:
1925
Reżyseria:
Harry O. Hoyt
Scenariusz:
Marion Fairfax
Operator:
Arthur Edeson
Obsada:
Bessie Love, Lewis Stone, Lloyd Hughes, Wallace Beery, Arthur Hoyt, sir Arthur Conan Doyle
Czas trwania:
105 min.

Opis filmu

Ed Malone, reporter jednej z londyńskich gazet, by dowieść ukochanej swojej odwagi, udaje się do Ameryki Południowej na ekspedycję naukową w poszukiwaniu ostatnich dinozaurów. Wraz z profesorem Challengerem i jego ekipą odkrywają płaskowyż, na którym rzeczywiście żyją prehistoryczne bestie…

Dinozaury pojawiły się w kinie stosunkowo wcześnie. W 1914 roku powstał film rysunkowy Winsora McCaya, którego główną bohaterką była dinozaurzyca Gertie, a rok później – poklatkowa animacja lalkowa The Dinosaur and the Missing Link: A Prehistoric Tragedy Willisa O’Briena, który w późniejszych latach wielokrotnie zajmował się animacją scen z tymi nietuzinkowymi bohaterami, m.in. w The Ghost of Slumber Mountain (1918) czy Along the Moonbeam Trail (1920). Najważniejszym jego dziełem były jednak sekwencje do Świata zaginionego z 1925 roku, pierwszego w historii pełnometrażowego filmu fabularnego o dinozaurach, do dziś pozostającego jednym z najistotniejszych dokonań tego gatunku. Efekty specjalne były w nim największą atrakcją. Niektórzy twierdzą wręcz, że gra aktorów i cała fabuła są drugorzędne, gdyż stanowią jedynie tło i pretekst do ukazania trików technicznych przedstawiających dinozaury.

Film zrealizowano na podstawie słynnej powieści Arthura Conan Doyle’a z 1912 roku. W późniejszych latach powieść wielokrotnie była przenoszona na ekran, jednak to ta ekranizacja przeszła do historii kina. Była także jedyną zrealizowaną jeszcze za życia pisarza, który osobiście pojawił się w prologu do filmu. Co ciekawe, Świat zaginiony to także pierwszy w historii film pokazywany (już w 1925 roku!) pasażerom dla umilenia podróży samolotem. (MP)

Oceń film
Galeria


Plakat