Książę Student

Czołówka

Tytuł oryg.:
The Student Prince in Old Heidelberg
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
USA
Rok produkcji:
1927
Reżyseria:
Ernst Lubitsch, John M. Stahl
Scenariusz:
Karl Heinrich, Marian Ainslee, Ruth Cummings
Operator:
John J. Mescall
Obsada:
Ramon Novarro, Norma Shearer, Jean Hersholt
Czas trwania:
123 min.

Opis filmu

"Książę Student", wspaniały dramat światowej sławy reżysera Ernsta Lubitscha, jest także ostatnim zrealizowanym przez niego filmem niemym.

Scenariusz powstał na kanwie powieści Wilhelma Meyera-Förstera "Old Heidelberg". Jest to historia młodego księcia, następcy kronu Karlsurga, który podczas studiów zakochuje się w pięknej karczmarce . Wkrótce jednak musi wybrać pomiędzy sercem, a powinnością wobec rodziny królewskiej i całego kraju. Tytułową rolę zagrał jeden z największych amantów tamtych czasów, Ramon Novarro, natomiast szampańska i pełna wdzięku Norma Shearer w roli uroczej karczmarki Kathi do dziś bawi, wzrusza i urzeka.


Muzykę do filmu na żywo wykona Aleksandra Chmielewska – kompozytorka i aranżerka, która w swej twórczości podkreśla związki muzyki i zjawisk wizualnyc

Aleksandra Chmielewska jest absolwentką studiów kompozytorskich na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie kompozycji profesora Pawła Łukaszewskiego. Studiowała historię sztuki i filologię iberyjską na Uniwersytecie Warszawskim. Jest kompozytorką, przewodniczącą Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich, członkinią zarządu Fundacji Muzyczne Talenty Europy i komisji wykonawczej Międzynarodowej Rady Twórców CIAM.

Brała udział w kursach i warsztatach kompozytorskich pod okiem twórców takich jak: Simon Steen-Andersen, Phillipe Manoury, Zhou Long, Martijn Bresnick, Zygmunt Krauze, Daniel Moreira czy Lowell Liebermann. Była uczestniczką SyncCampu dla kompozytorów muzyki filmowej w Lusławicach (2019). W zakresie muzyki filmowej szkoliła się pod kierunkiem Krzesimira Dębskiego i Krzysztofa Knittla.

Tworzy utwory orkiestrowe, chóralne i kameralne, które są chętnie wykonywane przez zespoły polskie i zagraniczne, rejestrowane na płytach oraz wydawane drukiem – na stałe współpracuje z holenderskim wydawnictwem nutowym Donemus. Jej muzyka była wykonywana przy okazji takich wydarzeń, jak: 58. Festiwal Warszawska Jesień, Śląska Trybuna Kompozytorów, European Contemporary Composers Orchestra, Festival Musica Sacra Nova, Festiwal Studenckich Zespołów Kameralnych Krajów Nadbałtyckich 2016, Spotkania Muzyczne Młodzieży Polskiej i Ukraińskiej we Lwowie.

Aleksandra Chmielewska jest laureatką wielu nagród, m.in. pierwszej nagrody w III Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Patri Patriae, Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Andrzeja Koszewskiego i  Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Transatlantyk Instant Composition Contest za improwizację fortepianową do filmu.

Interesują ją związki muzyki i zjawisk wizualnych – stąd wiele jej utworów ma charakter programowy. W swojej muzyce poszukuje przede wszystkim pogłębionego emocjonalnego kontaktu ze słuchaczem. Obecnie jest doktorantką kompozycji na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie pracuje operą o życiu meksykańskiej malarki, Fridy Kahlo.

             

W ramach cyklu

Najbilższe projekcje

27.08.2020, godz 20:00
Sala Stolica
Muzyka muzyka na żywo: Aleksandra Chmielewska
Informacje dodatkowe English friendly
Kronika Projekcja z taśmy 35 mm
    

Oceń film