Klan Sycylijczyków

Czołówka

Tytuł oryg.:
Le clan des Siciliens
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
Francja, Włochy
Rok produkcji:
1969
Reżyseria:
Henri Verneuil
Scenariusz:
Henri Verneuil, José Giovanni, Pierre Pelegri
Scenografia:
Jacques Saulnier
Kostiumy:
Hélene Nourry
Montaż:
Pierre Gillette
Muzyka:
Ennio Morricone
Operator:
Henri Decaë
Obsada:
Jean Gabin, Alain Delon, Lino Ventura, Irina Demick, Amedeo Nazzari
Czas trwania:
122 min.

Opis filmu

Rodzina Malanese jest jedną z najgroźniejszych Włoskich rodzin mafijnych, powszechnie znaną jako Klan Sycylijczyków. Jeden ze skoków wymaga najpierw uwolnienia ich człowieka od zadań specjalnych z pilnie strzeżonego więzienia. Nadarza się ku temu okazja, gdy więzień jest przewożony z jednego oddziału do drugiego. Komisarz Le Goff rozpoczyna pościg za przestępcą, odkrywając konotacje i wpadając na trop mafijnej szajki.

Przez wielu określany jako najbardziej „amerykański wśród francuskich reżyserów”, Henri Verneuil, twórca skupiający się na kinie akcji, był, obok Jean-Pierre Melville’a, kluczowym francuskim reżyserem kina gatunków. W filmie zobaczymy trzy wielkie gwiazdy francuskiego kina, każdy w doskonale dopasowanej roli: Jean Gabin jako mafijny nestor, Alain Delon w roli zimnokrwistego, niemal flegmatycznego zabójcy przywodzącego na myśl jego rolę w „Samuraju” oraz Lino Ventura grający policjanta, który trzymając się jedynie własnych zasad zrobi wszystko by dopaść przestępców.

Zdjęcia naczelnego operatora francuskiej Nowej Fali Henri Decaë oraz muzyka Ennio Morricone, stylistycznie łącząca kino gangsterskie z westernem, dopełniają dzieła.

Oceń film
Galeria