Gunda

Czołówka

Tytuł oryg.:
Gunda
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
USA, Norwegia
Rok produkcji:
2020
Reżyseria:
Wiktor Kossakowski
Scenariusz:
Wiktor Kossakowski, Ainara Vera
Producent:
Joaquin Phoenix
Operator:
Wiktor Kossakowski, Egil Haskjold Larsen
Czas trwania:
93 min.

Opis filmu

Tytułowa świnia Gunda mieszka na farmie i właśnie została mamą gromadki prosiąt.

Kamera Kossakowskiego obserwuje z bliska pierwsze tygodnie ich życia: niezgrabne wspinaczki po potężnym ciele matki, by sięgnąć do pełnego mleka sutka; przepychanki przy śniadaniu i radosne taplaniny w błocie. Kamera pracuje na wysokości zwierzęcych oczu, więc i my przyjmujemy perspektywę prosiaków i ich mamy, a z czasem także krów i kur, które Kossakowski również filmuje. Jednonogi kogut spoglądający tęsknie za ogrodzenie podwórza, prosiaczek-ciapa, który zawsze zostaje z tyłu, wąchająca liście młodej brzozy krowa – każda z pokazanych tu istot ma swój charakter i temperament; swoją fascynującą historię.

Przepięknie sfilmowana, czarno-biała „Gunda” tylko pozornie obywa się bez dialogów. Tak naprawdę przez cały czas słyszymy chrumkanie i piski, piania i świergoty, bzyczenie i posapywania. Cały świat ze sobą nieustannie rozmawia, a unikalne dzieło Kossakowskiego pozwala nam to usłyszeć.

Jak podkreśla producent wykonawczy filmu, aktor Joaquin Phoenix, „Gunda” przekracza bariery oddzielające nas od innych gatunków. I dodaje, że ten film jest dla niego głębokim duchowym doświadczeniem, medytacją o egzystencji.

Opis dystrybutora

Oceń film
Galeria


Plakat