Zło nie istnieje

Czołówka

Tytuł oryg.:
Sheytan vojud nadarad
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
Niemcy, Czechy, Iran
Rok produkcji:
2020
Reżyseria:
Mohammad Rasoulof
Montaż:
Mohammadreza Muini, Meysam Muini
Muzyka:
Amir Molookpour
Operator:
Ashkan Ashkani
Obsada:
Ehsan Mirhosseini, Shaghayegh Shourian, Kaveh Ahangar, Mahtab Servati, Mohammad Valizadegan, Baran Rasoulof
Czas trwania:
150 min.

Opis filmu

„Zło nie istnieje” ma strukturę nowelową i składa się z czterech opowieści.

Bohaterem pierwszej jest 40-letni Heshmat. Stateczny mężczyzna, który większość czasu stara się spędzać w gronie najbliższych.

W drugiej obserwujemy Pouyę, dla którego obowiązkowa służba wojskowa jest jedyną szansą na otrzymanie paszportu i opuszczenie wraz z dziewczyną Iranu.

Żołnierzem jest też bohater trzeciej historii. Javad dostał właśnie trzydniową przepustkę, by spędzić ten czas z narzeczoną i jej rodziną, świętując urodziny ukochanej kobiety.

W ostatniej z kolei przekonujemy się, jak obecność Daryi gwałtownie może zmienić niespieszne życie Bahrama i Zaman– spokojnej pary w średnim wieku. Bohaterów każdej z opowieści Rasoulofa łączy tajemnica oraz dramatyczna decyzja, którą muszą podjąć. Wpłynie ona nie tylko na dalsze życie protagonistów, ale również mocno odbije się na otaczających ich ludziach. Irański reżyser wraca w tym filmie do motywów, które sprowadziły na niego gniew władzy, ograniczającej nie tylko artystyczną, ale i obywatelską wolność. Rasoulof tworzy złożoną z cichych dramatów wstrząsającą opowieść, będącą zdecydowanym sprzeciwem wobec kary śmierci.

Opis Dystrybutora

Oceń film
Galeria