Nerka. Czerwona ryba

Czołówka

Tytuł oryg.:
Nerka. Ryba krasnaya
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
Rosja
Rok produkcji:
2020
Reżyseria:
Dmitri Szpilienok, Władisław Griszyn
Scenariusz:
Dmitri Szpilienok, Władisław Griszyn
Muzyka:
Gieorgij Chimoroda
Operator:
Dmitri Szpilienok, Nikołaj Szpilienok
Czas trwania:
51 min.

Opis filmu

Tytułowa „nerka” to – wbrew pozorom – nie narząd w ludzkim organizmie, lecz… ryba. Konkretniej: gatunek żyjącego w Oceanie Spokojnym łososia, którego ubarwienie w okresie godowym staje się czerwone.

Czerwone są również jego ikra i mięso. Powszechnie żyje w wodach na południu Kamczatki, chociaż na tarło płynie w górę rzek bądź w kierunku jezior. Od dekad jest podstawą bytu ekonomicznego miejscowej ludności. Młodzi chłopcy od najmłodszych lat uczą się od swoich dziadków i ojców, jak odławiać i patroszyć nerkę, ale również jak nie wchodzić w drogę żywiącym się tymi rybami niedźwiedziom. Dokumentalny film Dmitrija Szpilienoka i Władisława Griszyna to ich drugie wspólne dzieło zrealizowane na Kamczatce, na którą przybyli przed kilkunastu laty, aby poznawać i chronić dziką przyrodę półwyspu. W tym czasie nie tylko wytrwale pracowali nad zdjęciami, lecz brali także aktywny udział w walce z kłusownikami na Jeziorze Kurylskim, co znalazło zresztą odzwierciedlenie w obrazie.

„Nerka. Czerwony łosoś” w ciągu półtora roku została zaprezentowana w ponad czterdziestu krajach i zdobyła ponad pięćdziesiąt festiwalowych nagród i laurów. Po seansie łatwo to zrozumieć: dzieło Szpilienoka i Griszyna zachwyca bowiem zarówno pięknymi zdjęciami dzikiej natury, jak i towarzyszącą im natchnioną muzyką Gieorgija Chimorody, który swoimi kompozycjami ozdobił również poprzednie dzieło tego duetu – „Niedźwiedzie Kamczatki. Początek życia” (2018).

Opis organizatora

Oceń film
Galeria