Noc na Ziemi

Czołówka

Tytuł oryg.:
Night on Earth
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
Francja, Niemcy, USA, Japonia, Wielka Brytania
Rok produkcji:
1991
Reżyseria:
Jim Jarmusch
Scenariusz:
Jim Jarmusch
Montaż:
Jay Rabinowitz
Muzyka:
Tom Waits
Operator:
Frederick Elmes
Obsada:
Gena Rowlands, Béatrice Dalle, Armin Mueller-Stahl, Paolo Bonacelli, Winona Ryder, Rosie Perez, Isaach De Bankolé, Roberto Benigni, Matti Pellonpää, Giancarlo Esposito
Czas trwania:
129 min.

Opis filmu

5 taksówek. 5 miast. Jedna noc. Podróż z bohaterami podszytego czarnym humorem, zanurzonego w świetle miejskich latarni i neonów filmu, rozpoczynamy wieczorem w Los Angeles, by podążać przez nocny Nowy Jork, Paryż, Rzym i przywitać blady, zimowy świt w Helsinkach.

Kierowców i pasażerów łączy na chwilę szczególna więź – taksówki to konfesjonały, miejsca, w których nieoczekiwanie przecinają się ścieżki ludzi pochodzących z różnych światów, mających inny status i inne marzenia. Ktoś na chwilę zyskuje wgląd w cudze życie i może je naznaczy, może sam spojrzy na rzeczywistość w nowy sposób. Noc rozmyje kontury rzeczywistości i zmieni perspektywę. Na paryskiej ulicy zdarzy się chwila jasnowidzenia, Rzym w komiczny sposób połączy sacrum i profanum, w Helsinkach przyjdzie otrzeźwienie.

Ale to nie miasta były pierwszym wyborem Jima Jarmuscha. Podążał z kamerą tam, gdzie byli aktorzy, z którymi pragnął pracować: Gina Rowlands i Winona Ryder, Armin Mueller-Stahl i Giancarlo Esposito, Isaac de Bankolé i Beatrice Dalle, Roberto Benigni i Paolo Bonacelli, a także znani z filmów Akiego Kaurismäkiego – Matti Pellonpää, Sakari Kuosmanen, Kari Kyösti Väänänen, Tomi Salmela. Scenariusz powstał w ciągu zaledwie Waits.

Opis dystrybutora

W ramach cyklu

Najbliższe projekcje

17.12.2021, godz 20:30
Sala Stolica
Kronika Projekcja z nośnika DCP | Napisy polskie | Film odrestaurowany cyfrowo
    

Oceń film
Galeria


Plakat