Summer of Soul

Czołówka

Tytuł oryg.:
Summer of Soul (...Or, When the Revolution Could Not Be Televised)
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
USA
Rok produkcji:
2021
Reżyseria:
Questlove
Montaż:
Joshua L. Pearson
Operator:
Shawn Peters
Obsada:
Stevie Wonder, Abbey Lincoln, Nina Simone, B.B. King, Mahalia Jackson, Moms Mabley, Jesse Jackson, Mavis Staples
Czas trwania:
118 min.

Opis filmu

Latem 1969 roku, zaledwie 160 km na południe od Woodstock, w parku Mount Morris (obecnie znanym pod nazwą Parku im. Marcusa Garveya), odbył się legendarny Festiwal Kultury Harlemu. Jego filmowy zapis nie był nigdy wcześniej publikowany i został niemal całkowicie zapomniany – aż do dziś. Debiutujący w roli filmowca Ahmir „Questlove” Thompson dokumentuje wydarzenie, które stało się świętem czarnej historii, kultury i mody.

„Summer of Soul” to nie tylko połączenie filmu muzycznego i dokumentalnego przybliżającego tamten festiwal, ale też niezwykłe świadectwo uzdrawiającej mocy muzyki, tak bardzo potrzebnej w niespokojnych czasach – zarówno w przeszłości, jak i dzisiaj. W filmie zobaczymy niepublikowane wcześniej występy Steviego Wondera, Niny Simone, Sly & the Family Stone, Gladys Knight & the Pips, Mahalii Jackson, B.B. Kinga, The 5th Dimension i wielu innych.

Film jest pierwszym oficjalnym projektem Onyx Collective – marki treści publikowanych przez Disney General Entertainment, której celem jest rozpowszechnianie wysokiej jakości rozrywki twórców kolorowych i niewystarczająco reprezentowanych społeczności. Film nagrodzony został Grand Prix Jury oraz nagrodą publiczności na Festiwalu Filmowym Sundance.

Opis festiwalowy

Oceń film
Galeria


Plakat