Człowiek, który zabił Liberty Valance'a

Czołówka

Tytuł oryg.:
The Man who Shot Liberty Valance
Rodzaj:
Film fabularny
Kraj produkcji:
USA
Rok produkcji:
1962
Reżyseria:
John Ford
Scenariusz:
Willis Goldbeck, James Warner Bellah
Montaż:
Otho Lovering
Muzyka:
Cyril J. Mockridge
Operator:
William H. Clothier
Obsada:
John Wayne, James Stewart, Vera Miles, Lee Marvin, Edmond O'Brien, Andy Devine, John Carradine , Jeanette Nolan, Lee Van Cleef, Woody Strode
Czas trwania:
122 min.

Opis filmu

Senator Ranse Stoddard (James Stewart) przybywa wraz z żoną na pogrzeb przyjaciela – Toma (John Wayne). Ich przyjazd jest dla miejscowej prasy sensacją. Senator opowiada dziennikarzowi swoją historię, kiedy to jako młody prawnik przybył do miasteczka i został ograbiony przez Liberty Valance’a (Lee Marvin). Stoddard wypowiedział wojnę bandycie, w czym wspomagał go rewolwerowiec Tom. W toku opowieści bohatera okazuje się jednak, że prawda o wydarzeniach z przeszłości była inna niż wierzyli mieszkańcy miasteczka.

„Człowiek, który zabił Liberty Valance’a” jest jednym z najważniejszych westernów przepracowujących mitologię gatunku. To właśnie w tym filmie pada słynne zdanie: „Tu jest Zachód. Gdy legenda staje się faktem, należy drukować legendę”.

John Ford, autor klasycznych westernów takich jak „Dyliżans”, stworzył film autorefleksyjny i melancholijny, który jest lekturą obowiązkową dla wszystkich fanów gatunku. Jak pisała krytyka, „Człowiek, który zabił Liberty Valance’a” jest „jednocześnie politycznym westernem, kryminalnym filmem psychologicznym i konfrontacją Johna Forda z przeszłością – w sferze osobistej, zawodowej i historycznej”.

W ramach cyklu

Najbliższe projekcje

26.01.2022, godz 20:30
Sala Stolica
Informacje techniczne BRAK MOŻLIWOŚCI REZERWACJI MIEJSC
Kronika Projekcja z taśmy 35 mm | Napisy polskie | English friendly
    

Oceń film