Zagubiona autostrada

Czołówka

Tytuł oryg.:
Lost Highway
Rodzaj:
Film fabularny
Kraj produkcji:
USA, Francja
Rok produkcji:
1997
Reżyseria:
David Lynch
Scenariusz:
David Lynch, Barry Gifford
Scenografia:
Patricia Norris
Kostiumy:
Patricia Norris
Montaż:
Mary Sweeney
Muzyka:
Billy Corgan, Barry Adamson, Angelo Badalamenti, Trent Reznor
Operator:
Peter Deming
Obsada:
Bill Pullman, Patricia Arquette, Balthazar Getty, Robert Blake, Robert Loggia, John Roselius, Michael Massee, Henry Rollins, Gary Busey, Richard Pryor, Jack Nance
Czas trwania:
135 min.

Opis filmu

Saksofonista Fred Madison znajduje tajemniczą kasetę video, na której zarejestrowano morderstwo w sypialni jego domu. Ofiarą okazuje się być jego żona Renee, natomiast zabójcą – on sam. Wezwana policja aresztuje muzyka. Po kilku dniach okazuje się, że w celi zamiast Freda więziony jest nieznany młody mężczyzna.

Konsekwentnie niechętny sfabularyzowanemu kinu, stawiającemu sobie za zadanie opowiadanie historii, Lynch zrealizował film, w którym próżno szukać logiki rozwoju wydarzeń. Porażony doskonałością strony formalnej, widz pozostaje bezradny wobec tajemnicy wykreowanej przez Lyncha rzeczywistości. Wszystko pozornie zaczyna się i kończy tym samym obrazem - mężczyzna rozmawia przez domofon z bohaterami filmu. W środku tej swoistej pętli czasowej rozgrywają się tajemnicze i mroczne wydarzenia zapoczątkowane pewnego poranka, kiedy to młode małżeństwo - Fred i Renee Madison - znajduje na schodach swej rezydencji kasetę wideo, co powtarza się jeszcze dwukrotnie.

Film jest dobitną ilustracją deklaracji Lyncha: „Lubię wszystko, co niesie w sobie tajemnicę, marzenie, konflikt na śmierć i życie. Tajemniczy i mroczny - oto najpiękniejsze słowa świata”.

W ramach cyklu

Najbliższe projekcje

26.06.2022, godz 19:00
Sala Stolica
Informacje techniczne Brak możliwości rezerwacji miejsc
Kronika Projekcja z nośnika DCP | Napisy polskie | English friendly
    

Oceń film
Galeria


Plakat