Szczęki

Czołówka

Tytuł oryg.:
Jaws
Rodzaj:
Film fabularny
Kraj produkcji:
USA
Rok produkcji:
1975
Reżyseria:
Steven Spielberg
Scenariusz:
Peter Benchley, Carl Gottlieb
Scenografia:
John M.Dwyer, Joe Alves
Montaż:
Verna Fields
Muzyka:
John Williams
Operator:
Bill Butler
Obsada:
Roy Scheider, Robert Shaw, Richard Dreyfuss, Lorraine Gary, Murray Hamilton, Carl Gottlieb, Jeffrey Kramer, Susan Backlinie
Czas trwania:
122 min.

Opis filmu

Jeden z największych przebojów w historii kina. Na wyspie Amita właśnie ma się rozpocząć sezon urlopowy, gdy strażnicy znajdują na plaży straszliwie zmasakrowane szczątki ciała dziewczyny. Wszystko wskazuje na to, iż padła ona ofiarą rekina. Szef policji nakazuje zamknąć plażę, ale budzi to sprzeciw burmistrza i mieszkańców, żyjących z turystów. Szeryf ustępuje, ale podjęte przez niego środki ostrożności okazują się nieskuteczne - są kolejne ofiary, ludzie wpadają w panikę. Przeciwko groźnej i sprytnej bestii zostaje ostatecznie zorganizowana wyprawa. Trzech mężczyzn - doświadczony rybak, szef policji i ekspert z Instytutu oceanograficznego rozgrywają z rekinem prawdziwą bitwę morską.

Film stał się fenomenem socjologicznym, odnosząc rekordowe powodzenie we wszystkich krajach, gdzie był wyświetlany, dzięki znakomicie stopniowanemu, podkreślonemu muzyką napięciu, doskonałej realizacji i zdjęciom, zwłaszcza w drugiej części, rozgrywanej na morzu scenie walki z rekinem. Zdjęcia autentycznych rekinów wykonane zostały u wybrzeży Australii, filmowy "bohater" był konstrukcją mechaniczną, zaprogramowaną elektronicznie. Scena ataku na łódź dostarczyła realizatorom nieoczekiwanych emocji - mimo starannych obliczeń uderzenie "rekina" w łódź okazało się zbyt mocne i część ekipy, w tym Roy Scheider, musiała ratować się nurkowaniem. Wysiłek realizatorów  został jednak w pełni doceniony przez zapełniającą kina widownię i cenne nagrody: "Oscar" i "Złoty Glob" za muzykę oraz "Złoty Glob" za montaż.

Oceń film
Galeria