Rififi

Czołówka

Tytuł oryg.:
Du rififi chez les hommes
Rodzaj:
Film fabularny
Kraj produkcji:
Francja
Rok produkcji:
1955
Reżyseria:
Jules Dassin
Scenariusz:
Auguste Le Breton
Scenografia:
Alexandre Trauner
Kostiumy:
Rosine Delamare
Montaż:
Roger Dwyre
Muzyka:
Georges Auric
Operator:
Philippe Agostini
Obsada:
Jean Servais, Carl Möhner, Jules Dassin, Robert Manuel, Janine Darcey, Pierre Grasset, Robert Hossein, Marcel Lupovici
Czas trwania:
117 min.

Opis filmu

Jeden z najważniejszych heist movie w historii kina, adaptacja powieści Auguste'a Le Bretona. Osią akcji jest napad na sklep jubilerski planowany przez czterech przestępców: Tony'ego, Jo, Marię oraz Cesara. Choć włamanie zostaje precyzyjnie zaplanowane, w pewnym momencie – jak łatwo przewidzieć – pojawiają się komplikacje…

„Rififi” był pierwszym europejskim filmem Julesa Dassina, amerykańskiego reżysera, który w epoce makkartyzmu trafił na „czarną listę” i nie mógł pracować w kraju. Nakręcony we Francji „Rififi” pozostaje pod wyraźnym wpływem amerykańskiego kina noir. Zrealizowany niewielkim nakładem finansowym film spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem krytyki i przyniósł reżyserowi nagrodę za najlepszą reżyserię na festiwalu w Cannes w 1955 roku.

Zachwycony François Truffaut pisał, że z najgorszej powieści sensacyjnej Dassin zrobił najlepszy film gatunku. Trwająca kilkadziesiąt minut sekwencja włamania na stałe weszła już do historii kina i do dziś wydaje się niedoścignionym wzorcem dla twórców heist movies.

Oceń film
Galeria


Plakat