Przesłuchanie

Czołówka

Tytuł oryg.:
Przesłuchanie
Rodzaj:
Film fabularny
Kraj produkcji:
Polska
Rok produkcji:
1982
Premiera:
1989/12/13
Reżyseria:
Ryszard Bugajski
Scenariusz:
Ryszard Bugajski
Kierownik produkcji:
Tadeusz Drewno
Scenografia:
Janusz Sosnowski
Kostiumy:
Jolanta Jackowska
Montaż:
Katarzyna Maciejko
Operator:
Jacek Petrycki
Obsada:
Agnieszka Holland, Krystyna Janda, Jan Jurewicz, Janusz Gajos, Anna Romantowska, Adam Ferency, Tomasz Dedek, Katarzyna Łaniewska, Kazimierz Meres, Arkadiusz Bazak, Jacek Borkowski, Jarosław Kopaczewski, Bożena Dykiel, Wiesława Mazurkiewicz, Tomasz Lengren, Jerzy Zass, Olgierd Łukaszewicz, Antonina Girycz, Krzysztof Gosztyła, Marlena Miarczyńska, Anna Mozolanka, Zofia Bałucka
Czas trwania:
112 min.

Opis filmu

Początek lat pięćdziesiątych. Antonina Dziwisz, jeździ z zespołem po kraju, dając występy przed robotniczą i wiejską publicznością. Podczas jednego z wieczorów, po kłótni ze swoim mężem Konstantym, Tonia upija się w restauracji w towarzystwie dwóch mężczyzn. Następnie zostaje przewieziona do więzienia. Zaczyna się długotrwałe przesłuchanie kobiety, w trakcie którego zmuszana jest do złożenia zeznań obciążających majora Olchę, kolegę z pracy. Jest on oskarżony o zdradę ojczyzny i szpiegostwo. Film pokazuje dramatyczną walkę kobiety podczas pobytu w więzieniu, który odmienia całe jej życie.

Film-legenda, określony przez władze jako „najbardziej antykomunistyczny film w historii PRL”, stał się bezpośrednią przyczyną rozwiązania zespołu X Andrzeja Wajdy. Rok po jego nakręceniu reżyser wyjechał z Polski. Premiera filmu miała miejsce dopiero w roku 1989 na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie otrzymał nagrodę dziennikarzy i publiczności. Doceniono również aktorów - Krystyna Janda otrzymała statuetkę na MFF w Cannes i na Festiwalu w Gdyni. Złotymi Lwami na FPFF w Gdyni nagrodzono także Janusza Gajosa i Annę Romanowską.

Oceń film
Galeria


Plakat