Huragan

Czołówka

Tytuł oryg.:
Huragan
Rodzaj:
Film fabularny
Kraj produkcji:
Polska
Rok produkcji:
1928
Premiera:
1928/03/16
Reżyseria:
Józef Lejtes
Scenariusz:
Jerzy Braun
Scenografia:
Stefan Norris, Hans Rouc
Operator:
Juliusz Mars, Hans Theyer
Obsada:
Zbigniew Sawan, Aleksander Zelwerowicz, Janusz Dziewoński, Oktawian Kaczanowski, Renata Renee, Jonas Turkow, Artur Socha, Robert Valberg, Marian Jednowski, Lucjan Żurowski, Ada Kosmowska
Czas trwania:
76 min.

Opis filmu

Akcja filmu rozgrywa się w 1863 roku, w czasie powstania styczniowego. Głównym bohaterem jest Tadeusz Orda, powstaniec zakochany z wzajemnością w pięknej szlachciance Helenie. Jest ona też obiektem namiętności rotmistrza czerkiesów Ignatowa. Wrogowie spotykają się ponownie po pewnym czasie we dworze Heleny, gdzie ukryła się garstka znękanych walkami powstańców i gdzie przybywa Ignatow ze swym oddziałem, by „pohulać” w polskim dworze. Po zwycięstwie w nierównej walce napastnicy pustoszą dwór, ginie też Helena. Kiedy ranny Tadeusz odzyskuje przytomność, poprzysięga wrogowi zemstę. Wyrusza znowu w bój za ojczyznę, ale wiedziony jest też pragnieniem pomszczenia zdeptanego honoru i śmierci ukochanej.

Film był debiutem reżyserskim Józefa Lejtesa, odznaczającym się nowoczesnym i dynamicznym montażem. Piękne zdjęcia w filmie inspirowane były malarstwem Artura Grottgera.

Oceń film
Galeria