Perły na dnie

Czołówka

Tytuł oryg.:
Perličky na dně
Rodzaj:
Film fabularny nowelowy
Kraj produkcji:
Czechosłowacja
Rok produkcji:
1965
Reżyseria:
Evald Schorm, Jan Němec, Jiří Menzel , Věra Chytilová, Jaromil Jires
Scenariusz:
Věra Chytilová, Jaromil Jires, Jiří Menzel , Jan Němec, Evald Schorm
Operator:
Jaroslav Kucera
Obsada:
Pavla Marsálková, Ferdinand Kruta, Milos Ctrnacty, Frantisek Havel, Josefa Pechlatová, Václav Zák, Vera Mrázkova, Vladimír Boudník, Dana Valtová, Ivan Vyskočil
Czas trwania:
105 min.

Opis filmu

Film składa się z pięciu nowel zainspirowanych prozą Bohumila Hrabala. Za kamerą stanęli niemal wszyscy najwybitniejsi twórcy czeskiej nowej fali – Jiří Menzel, Věra Chytilová, Jaromil Jireš, Jan Němec oraz Evald Schorm. Pomysłodawcą filmu był Jireš, który nie musiał przekonywać do udziału w realizacji reszty twórców, wielbicieli prozy Hrabala, najdoskonalszego wyraziciela czeskiej kultury. Proza pisarza przepełniona jest głębokim humanizmem, wyraża niekłamane zainteresowanie ludźmi i sprawami uchodzącymi za mało istotne czy marginesowe, nieustannie balansując między trywialnością i pięknem. Od tego filmu zaczęła się długoletnia współpraca Menzla z Hrabalem.

Każda z pięciu części filmu stanowi osobne spojrzenie na twórczość pisarza. W części wyreżyserowanej przez Menzla - ,,Śmierć pana Baltazara" - rodzina zapalonych kibiców udaje się na wyścigi motocyklowe, gdzie ma się rozegrać konkurs o Wielką Nagrodę Czechosłowacji. W ,,Oszustach" dwaj starzy, śmiertelnie chorzy mężczyźni opowiadają sobie zmyślone historie ze swego życia. W noweli trzeciej ,,Dom radości" dwaj urzędnicy towarzystwa ubezpieczeniowego przychodzą do właściciela niedużego domku, aby namówić go do wykupienia polisy. ,,Bar Świat” przenosi nas do podmiejskiej restauracyjki, gdzie podczas przyjęcia weselnego, dziewczyna popełnia w toalecie samobójstwo. W ,,Romancy" młody hydraulik spotyka przed kinem piękną cygankę. Dziewczyna zgadza się z nim spędzić noc, po której planuje dla nich wspólną przyszłość.

Szczegóły

współreż.: Nemec Jan, Schorm Evald, Chytilova Vera, Jires Jaromir

Oceń film
Galeria


Plakat