Wsi moja sielska, anielska

Czołówka

Tytuł oryg.:
Vesničko má, středisková
Rodzaj:
Film fabularny
Kraj produkcji:
Czechosłowacja
Rok produkcji:
1985
Reżyseria:
Jiří Menzel
Scenariusz:
Zdenek Sverák
Operator:
Jaromír Sofr
Obsada:
Petr Brukner, Jitka Asterová, Ladislav Županič, János Bán, Marián Labuda, Rudolf Hrušínský, Petr Čepek, Libuše Šafránková
Czas trwania:
102 min.

Opis filmu

Film składa się z luźno powiązanych epizodów ukazujących obraz czechosłowackiej wsi. Bohaterem filmu jest Karel, kierowca ciężarówki i jego pomocnik Otik, miejscowy głupek. Karel, mimo wybryków swojego współpracownika i ciągłych gróźb o zwolnieniu, po ludzku go lubi i współczuje, gdyż przez miejscowych traktowany jest jako odmieniec o dziwnym wyglądzie. Perypetie pary głównych bohaterów są w filmie wzbogacone o epizody z życia innych mieszkańców wsi, wśród nich lekarza, który regularnie rozbija samochód na przydrożnych drzewach. Opisany jest też romans przybyłego z miasta zootechnika z żoną kombajnisty.

Podobnie jak w innych filmach reżysera, obserwujemy tutaj codzienne życie pewnej zamkniętej społeczności, opowiedziane z ogromną dawką czułości, a jednocześnie dyskretną ironią i humorem. Obraz oparty na scenariuszu Zdenka Svěráka, był nominowany do Oscara i okazał się ogromnym sukcesem kasowym czechosłowackiego kina.

Oceń film
Galeria


Plakat