Mocny człowiek

Czołówka

Tytuł oryg.:
Mocny człowiek
Rodzaj:
Film fabularny
Kraj produkcji:
Polska
Rok produkcji:
1929
Premiera:
1929/10/02
Reżyseria:
Henryk Szaro
Scenariusz:
Henryk Szaro, Jerzy Braun
Kierownik produkcji:
Marek Libkow
Scenografia:
Hans Rouc
Operator:
Giovanni Vitrotti
Obsada:
Aleksander Zelwerowicz, Stanisława Wysocka, Tekla Trapszo, Tadeusz Fijewski, Jan Kurnakowicz, Grigorij Chmara, Bolesław Mierzejewski, Maria Majdrowicz, Lech Owron, Julian Krzewiński, Agnes Kuck, Władysław Walter, Artur Socha, Tadeusz Ordeyg, Ludwik Fritsche, Jerzy Dworski, Janina Romanówna
Czas trwania:
78 min.

Opis filmu

Jeden z ostatnich filmów epoki kina niemego jest znakomitą adaptacją powieści Stanisława Przybyszewskiego. Tytułowy „mocny człowiek” jest niespełnionym artystą, człowiekiem bezwzględnym, nie cofającym się przed niczym w dążeniu do sławy i pieniędzy. Morduje podstępnie zapomnianego pisarza, by rękopisy jego autorstwa wydać pod własnym nazwiskiem. Kiedy spotyka na swej drodze kobietę, która jest dla niego ucieleśnieniem ideału, uświadamia sobie całą nędzę swojego postępowania.

W filmie wystąpiły aktorskie znakomitości, nie tylko polskiego kina. Tytułową rolę brawurowo zagrał Grzegorz Chmara, znany rosyjski aktor należący do Teatru Stanisławskiego. W filmie debiutowała niemiecka aktorka Agnes Kuck. Operatorem był znany autor zdjęć do włoskiej wersji Quo Vadis. Po premierze krytyka zachwycała się doskonałymi zdjęciami, ciekawym montażem i grą aktorską. Film z powodzeniem wyświetlany był też za granicą. Po wojnie uznawany był za zaginiony, dopiero w 1997 roku odnaleziono jego kopię w archiwum filmowym w Brukseli. Został przekazany Filmotece Narodowej stanowiąc jeden z najcenniejszych skarbów w jej kolekcji. Z okazji 50. lecia Filmoteki Narodowej film został wydany w wersji DVD, wzbogacony o specjalnie napisaną muzykę, wykonaną przez zespół Maleńczuk Tuta Rutkowski Super Trio.

Oceń film
Galeria